Fosfor bombası nedir, etkileri nelerdir, neden yasaktır?

Son günlerde adını sık duyduğumuz fosfor bombası neden yasaktır, ne gibi etkileri vardır, ismi neden 'fosfor'? İşte detaylar...

GÜNDEM 12.10.2023, 17:25
4
Fosfor bombası nedir, etkileri nelerdir, neden yasaktır?
Fosfor bombası, insanlığa karşı bir silahtır ve sivillerin bulunduğu yerlere atılması kesinlikle yasaklanmıştır. Fosfor bombaları, Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi ve diğer uluslararası antlaşmalarla kısıtlanmıştır ve birçok ülke bu tür silahların kullanımını engellemek veya yasaklamak için adım atmıştır ancak, bu kuralların uygulaması ve denetimi dünya çapında yetersiz olduğu için, fosfor bombalarının insan hakları ihlallerine ve çevre felaketlerine sebep olma riski hala sürmekte.

Fosfor bombası, beyaz fosfor denilen kimyasal bir madde barındıran bir patlayıcı silahtır. Beyaz fosfor, havaya maruz kaldığında otomatik olarak yanarak alevlenir ve 800 derece ısıya erişebilir. Bu sebeple, fosfor bombası, hem insan hem de hayvan sağlığı için çok tehlikeli bir silahtır.
Fosfor bombası, genelde sis yaratmak veya düşman hedeflerini belirlemek için kullanılır. Fakat, aynı zamanda ateş çıkarmak için de kullanılabilir. Fosfor bombası, özellikle ormanlık bölgelerde veya yerleşim alanlarında kullanıldığında, büyük ölçüde yıkıma ve ölüme yol açabilir.
Fosfor bombası, 1980 Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi ile yasaklanmış olmasına rağmen, bazı ülkeler tarafından hala kullanılmaktadır. Mesela, İsrail ve ABD'nin, Filistin ve Irak’ta fosfor bombası kullandıkları iddia edilmiştir.

Yanıklar: Fosfor bombası, insan ve hayvan cildinde şiddetli yanıklara sebep olabilir. Yanıklar, genelde deriyi geçip kemiklere kadar inebilir. Yanıklar, acılı ve iyileştirilmesi zor olabilir.
Zehirlenme: Fosfor bombasının dumanı, solunduğunda zehirlenmeye sebep olabilir. Duman içindeki fosfor, solunum yollarında iltihaplanmaya, akciğerde hasara ve hatta ölüme sebep olabilir.
Psikolojik etki: Fosfor bombası, siviller üzerinde ciddi psikolojik travmaya sebep olabilir. Fosfor bombasının aydınlattığı ve saçtığı ışık, insanların üzerinde kalıcı bir iz bırakabilir. Fosfor bombasının patladığını gören veya dumanına maruz kalan insanlar, panik krizi, travma sonrası stres rahatsızlığı (TSSR) ve diğer psikolojik problemler yaşayabilirler.

1980 Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi’nin (BKSS) Ek-I protokolü, fosfor bombasının sivil halk üzerinde kullanılmasını yasaklamıştır. Protokol, fosfor bombasının, sivil hedeflere veya sivil nüfusun olduğu yerlere atılmasının yasak olduğunu ifade etmektedir.

Bununla birlikte, fosfor bombası, askeri hedeflere karşı kullanılması yasak değildir. Fosfor bombası, düşman hedeflerini işaretlemek

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı