Son Dakika

Gazze halkından Türkiye’ye çağrı: “Siyasi destek bekliyoruz!”

Gazze’de bulunan aktivist Esra Ferwana ile irtibat kuran Millî Gazete, Gazze halkının yaşadıklarını birinci ağızdan aktarıyor. Gazzelilerin Türkiye’den beklentilerini dile getiren Ferwana, “Gazze halkı, Türkiye'den siyasi, ekonomik ve insani destek bekliyor” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 09.07.2024, 04:35
Gazze halkından Türkiye’ye çağrı: “Siyasi destek bekliyoruz!”
Siyonist İsrail rejiminin Gazze’de gerçekleştirdiği soykırım aralıksız bir şekilde devam ederken, Millî Gazete, direnişin kalbine ulaştı. Hâlihazırda Gazze’de bulunan aktivist Esra Ferwana ile görüşen gazetemiz, Gazze’de yaşananları, Gazze halkının Türkiye’den beklentilerini ve diğer konuları Esra Ferwana’ya sordu. Gazze’de hayatın çok zor olduğunu vurgulayan Ferwana, Türkiye’den beklentilerini de dile getirdi. Ferwana, konuya ilişkin olarak, “Gazze halkı Türkiye'den siyasi, ekonomik ve insani destek bekliyor. İnsani ve tıbbi yardımların devam etmesini, ayrıca ambargonun kaldırılması ve koşulların iyileştirilmesi için diplomatik destekte bulunulmasını umut ediyorlar” diye konuştu.

Gazze'de yaşam nasıl? İnsanlar ne durumda?
Kuzey Gazze'deki durum çok zor. Gerçek bir kıtlık var, insanlar çok zor durumda. İçilebilir su yok, yaşamın temel gereksinimleri yok. Hayat çok ilkel, gaz, elektrik, su ya da yiyecek yok. Hastalıklar ve yetersiz beslenme yaygınlaştı. Savaşın üstüne bir de işgalin dayattığı kıtlık ve yıkım savaşı yaşıyoruz, sığınacak bir yer yok.
Gazze'de halk ile direniş arasındaki ilişki nasıl?
Tabii ki halk, direnişi destekliyor çünkü aslında bizi koruyan onlar. Hayatımızda direnişin varlığı bize bir dayanak. Onlar bizi koruyor ve sesimizi duyuruyor.
Gazze halkı, İslam ülkelerinden ne bekliyor?
İslam ülkelerinin gerçek bir tutumu yok. Tepkiler, trendler, gösteriler ya da boykotlar harika ve etkili ama savaşı durdurmuyor. Ülkeler İsrail'e karşı durmalı ve savaşı, katliamları durdurmaya zorlamalı.

İslam ülkelerinin etkisiz tutumu Gazze halkını nasıl etkiliyor?
İslam ülkelerinin etkisiz tutumu Gazze halkını olumsuz etkiliyor. İnsanlar yeterli desteği alamadıkları için hayal kırıklığına uğruyor ve yalnız hissediyor, bu da günlük acılarını artırıyor.
Gazze halkı, Türkiye'de kendileri için yapılan sürekli protestolardan haberdar mı?
Evet, Gazze halkı Türkiye'de kendileri için yapılan sürekli protestoların farkında. Bu protestolar onlara umut veriyor ve dayanışma duygusunu güçlendiriyor, bu da onların yalnızlık duygusunu hafifletiyor ve moral veriyor.
Gazze'nin Türkiye'den beklentileri neler?
Gazze halkı, Türkiye'den siyasi, ekonomik ve insani destek bekliyor. İnsani ve tıbbi yardımların devam etmesini, ayrıca ambargonun kaldırılması ve koşulların iyileştirilmesi için diplomatik desteği umut ediyorlar.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:54
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:59
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı