Gazze'de insanlık dramı: Ameliyatlar anestezi olmadan yapılıyor!

İsrail'in durmaksızın saldırılarına devam ettiği Gazze'de insanlık dramı yaşanıyor. Su, elektrik, gıda ve ilacın girmediği bölgede hastaneler çalışamaz duruma geldi.

GÜNDEM 25.10.2023, 09:25
Gazze'de insanlık dramı: Ameliyatlar anestezi olmadan yapılıyor!
İsrail'in Gazze'ye yönelik uzun süredir devam eden bombardımanı, bölgede büyük bir insani krize yol açıyor. Gazze'nin sağlık sistemi, 14 gündür aralıksız devam eden bombardımanın etkisiyle çökmüş durumda.
Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı bugün kısmen açtı, ancak sadece 20 tırın Gazze'ye geçişine izin verildi. Gazze'deki doktorlar ve sağlık çalışanları, zorlu şartlar altında çalışmalarına devam ediyorlar. Yetersiz sağlık malzemeleri nedeniyle çare arayışında bulunuyorlar.
Bombardıman nedeniyle ameliyatlar artık anestezi kullanılmadan gerçekleştirilmek zorunda kalınıyor. Doktorlar, hastaları ameliyat ederken yetersiz malzemelerle başa çıkmaya çalışıyorlar. Kuzey Londra'dan Gazze'ye gidip Şifa Hastanesi'nde çalışan Dr. Ghassan Abu Sittah, diğer seçeneklerin tükenmesi nedeniyle bazı bakteri tedavilerinde sirke kullanmaya başladıklarını açıkladı.
Sittah, ameliyathanelerin fazla yoğun olduğunu ve hastaların geç ameliyata alındığını, bu nedenle yaralarının bakteriyel enfeksiyonlara yakalandığını belirtti. Enfeksiyon tedavileri için gerekli tıbbi malzemelerin eksik olduğuna dikkat çeken Sittah, "Bunun için birçok tedavi seçeneği bulunuyor. Ancak diğer tedavi yöntemlerinin tükendi. Bu nedenle dışarı çıkıp birkaç şişe sirke aldım, böylece hastaları tedavi edebiliriz" dedi.
Gazze'deki sağlık sistemi, devam eden çatışmalar nedeniyle büyük bir baskı altında ve acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyuyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı