Gazze'de soykırım, Batı Şeria'da yeni işgal birimleri! Siyonistlerin suçları arşa dayandı

İsrail Gazze'deki soykırım savaşını fırsata çevirerek Batı Şeria’da sinsi gasp planları uygulayarak yeni işgal birimleri inşa ediyor.

DÜNYA 09.03.2024, 10:30
3
Gazze'de soykırım, Batı Şeria'da yeni işgal birimleri! Siyonistlerin suçları arşa dayandı
Gazze'deki soykırımı savaşı dünyanın dikkatini Ukrayna'daki savaştan bile uzaklaştırmışken Siyonist İsrail bunu fırsat bilerek, Batı Şeria’daki işgalinin dozunu arttırdı.

Netanyahu hükümeti, işgalcilerin (yerleşimcilerin) Batı Şeria'daki toprak gaspına, savaşı bahane ederek açıktan destek veriyor. Siyonistler Batı Şeria’da yasadışı, yol ve “karakol” olarak adlandırılan tek hanelik yerleşim yerlerinin yapımlarını hızlandırdı. Batı Şeria’nın çeşitli noktalarında karakol ve yollar inşa eden işgalcilere İsrail hükümetinin parasını verdiği silahlı korumalar eşlik ediyor. Batı Şeria’da yerleşimci/işgalcilerin 7 Ekim’den bu yana beş kaçak işgal yerleşim yeri ile 15 yasadışı yol inşa ettiği bildirildi.

2002’den bu yana Batı Şeria’da kaçak bir şekilde inşa edilen karakol ve yolların sayısı 7 Ekim’de başlayan soykırım savaşının ardından hızla artmaya başladı. Siyonist Netanyahu hükümeti tarafından açıkça desteklenen illegal yapılaşma için 7 Ekim dönüm noktası oldu.
Yeni inşa edilen yollar, kaçak işgal yerleşim yerlerini ve tarım alanlarını birbirine bağlıyor. Filistinlilere karşı ‘coğrafi hâkimiyet’ kurma politikasının bir yansıması olan bu yeni işgale daha önce mahkemenin durdurduğu birçok inşaatın 7 Ekim sonrası tamamlanması da eklendi.

Batı Şeria’daki Salfit şehrinin güneyindeki 1800 nüfuslu Farkha kasabasının Belediye Başkanı Mustafa Hammad, savaşın başlamasının ardından buldozerlerin köyün çevresinde yeni bir yol inşasına başladığını söyledi. Normalde, yasal süreçlerden dolayı bölgede yol yapımının yıllar aldığını belirten Hammad, kasabanın çevresindeki yolun birkaç günde neredeyse tamamlandığını dile getirdi. Söz konusu yol sayesinde, birkaç kilometre uzaklıkta bulunan, bölgenin en geniş yerleşim yerlerinden Ariel’e bağlanarak kasabadaki insanların zeytin bahçeleri ve su kaynakları ile olan bağlantısı kopartıldı. Filistinlilerin yaklaşmaması gereken bir sınır vazifesi gördüğü belirtilen yola yapılan itirazların, İsrail mahkemeleri tarafından ‘olağanüstü hal’ sebebiyle geri çevrildiği de bildirildi.
Batı Şeria’daki yasadışı yerleşimci işgallerinin Itzamar Ben Gvir ve Bezalel Smotrich gibi aşırıcıların İsrail siyasetinde üst düzey pozisyonlara gelmesiyle daha da saldırganlaştığı belirtildi. Ben Gvir ve Smotrich geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir konferansta Gazze’de İsrail işgalci yerleşim birimleri kurulması çağrısı yapmışlardı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı