Gazze’ye 6 bin bomba!

İsrail'in yaklaşık bir hafta içinde Gazze'ye attığı bombanın, ABD'nin Afganistan'a bir yılda attığına eşdeğer olduğu belirtildi. İsrail, Gazze'ye 7 günde en az 6000 bomba attı. Afganistan'daki savaş sırasında bir yılda en fazla atılan bomba ve diğer mühimmatların sayısı 7 bin 423 civarında.

DÜNYA 14.10.2023, 06:45
2
Gazze’ye 6 bin bomba!
Libya'daki eski bir Birleşmiş Milletler (BM) savaş suçları soruşturmacısı olan askeri danışman ve uluslararası alanda uzman Marc Garlasco, ABD'nin Afganistan'a bir yılda attığı bombayı İsrail'in, çok daha küçük ve yoğun nüfuslu bir bölge olan Gazze'ye bir haftada attığını belirtti. Aynı zamanda Uluslararası Ceza Soruşturmaları Enstitüsü'nde eğitmen olarak görev yapan ve şu anda Ukrayna'daki savaş suçlarıyla ilgili oluşturulan ekiplere eğitim veren Garlasco, İsrail-Filistin çatışmasında hataların büyüyeceğini söyledi.
Garlasco, "İsrail, Gazze'ye 7 günde en az 6 bin bomba attı. Afganistan'daki savaş sırasında bir yılda en fazla atılan bomba ve diğer mühimmatların sayısı 7 bin 423 civarında. Ayrıca BM raporuna göre NATO, Libya'daki tüm savaş boyunca 7 bin 600'den fazla bomba ve roket atıldığını açıkladı" dedi.
Filistinli direnişçi gruplar ile işgalci İsrail arasındaki savaş, HAMAS'ın 7 Ekim'de başlattığı operasyonun ardından 7. gününde artarak devam etti. İsrail-Filistin çatışması abluka altındaki Gazze Şeridi'nde şiddetli savaş halini alırken, İsrail, kuzey sınırında Lübnan Hizbullah’ına karşı teyakkuzda bekliyor.
Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1300 İsrailli işgalci öldürülürken, terörist İsrail'in korkunç bombalı saldırılarında Gazze'de 500'ü çocuk, 276'sı kadın olmak üzere 1537 kişi şehit oldu, 6 bin 612 kişi yaralandı.
Vahşi İsrail, "bölgeyi terk edin" çağrısı yaparak Filistinlilerin sığınmak amacıyla toplanmasını istediği kent merkezlerini de bombalıyor. İsrail ordusunun, halka toplanma çağrısı yaptığı; Gazze kent merkezi ve sığınakları ile Refah ve Han Yunus'u şiddetli saldırılarla hedef aldığı görülüyor. Gazze'ye yoğun bombardıman başlamasının ardından sivillerin bir bölümü, saldırıdan korunacakları düşüncesiyle evlerini terk ederek İsrail ordusunun duyurduğu 4 noktaya yöneldi. Ancak İsrail ordusunun son iki gündür düzenlediği saldırılara bakıldığında Gazze Şeridi'nde toplanma alanı olarak tasarlanan yerlerin de vurulduğu anlaşılıyor.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Aksa Tufanı'nın başladığı 7 Ekim'in, işgalci Yahudi halkının, Holokost'tan bu yana yaşadığı en kötü gün olduğunu söyledi. Netanyahu, acil durum hükümetine güvenoyu verilmesi öncesi Meclis’te yaptığı konuşmada yaşanan çatışmaların, İsrail için verilen bir savaş olduğunu ifade ederek, "bu savaşın, tek bir şekilde bitebileceğini, onun da tam zafer ve HAMAS'ın yok edilmesi" olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı