Gebze Nerenin İlçesi, Nerede, Hangi Şehirde? Gebze Nasıl Bir Yer?

Bulunduğu bölgenin en büyük ve kalabalık ilçelerinden biri olan Gebze, birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. İşte Gebze ilçesi hakkında merak edilenler…

AİLE 03.04.2024, 13:15
Gebze Nerenin İlçesi, Nerede, Hangi Şehirde? Gebze Nasıl Bir Yer?
Marmara bölgesindeki en büyük ve kalabalık ilçelerden biri olan Gebze, oldukça güzel bir yerdir. Birçok kişiyi, Gebze’nin İstanbul’ bağlı olduğunu düşünse de bu bir yanılgıdır. Gebze, Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Gelişmiş bir sanayi ilçesi olan Gebze, ülkemizin endüstriyel üretiminin yaklaşık olarak %15’ini oluşturmaktadır. Gebze, daha gelişmiş ve kalabalık ilçelerde yaşamayı seven insanların yaşamaktan keyif alacağı bir ilçedir. Öte yandan Gebze, konumundan dolayı birçok tarihi ve doğal güzelliğe de sahiptir. Bu yüzden Gebze’de tatil yapmak da iyi bir seçenektir.

Gebze, Kocaeli şehrine bağlı olan bir ilçedir.

Gebze, İzmit Körfezi’ne kıyısı bulunan bir ilçedir. Gebze, bağlı olduğu şehir olan Kocaeli’nin Dilovası, Körfez, Darıca ve Çayırova ilçeleri ile komşudur. Buna ek olarak Gebze, Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul ile de komşudur. Gebze’nin bu konumu tarih boyunca hem siyasi açıdan hem de kültürel açıdan çok önemli bir nokta olmasını sağlamıştır.

Gebze’nin nüfusu yapılan son resmi sayımlara göre 392.945 kişidir. Bu nüfusun büyük bir çoğunluğu şehirde yaşamaktadır. Oldukça küçük bir kısmı kırda yaşamaktadır. Bu durumun sebebi Gebze merkezde iş imkânı gibi olanakların çok daha gelmiş olması ve birçok kişinin Gebze’ye göç etmesidir. Gebze nüfusunun büyük bir çoğunluğu ticaret ile uğraşmaktadır.

Gebze, çok köklü bir tarihe sahiptir. Gebze, tarihte ilk kez yerleşim yeri olarak kullanıldığında Bitinya bölgesi olarak adlandırılmıştır. Gebze’nin konumu, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasına yol açmıştır. Gebze, yazılı kaynaklara göre bilinen ilk ulus göçünün gerçekleştiği yerdir. Frigler, Gebze üzerinden Anadolu’ya göç etmişlerdir. Bölge, Orhan Gazi’den önce de bazı Türk beyliklerine ev sahipliği yapsa da Orhan Gazi sayesinde tamamen Türk bölgesi haline gelmiştir. Gebze, Millî Mücadele için de oldukça önemli bir ilçe olmuştur.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi:
Ünlü bir Türk ressam olan Osman Hamdi Bey’in evi ve eşyalarının sergilendiği yer olan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi hem tarihi hem de sanatsal konularla ilgilenen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.
Eskihisar Kalesi:
Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş olan Eskihisar Kalesi, İzmit Körfezi yakınında bulunmaktadır. Bu kale, tarih boyunca bölgenin deniz saldırılarından korunmasına yardımcı olmuştur. Eskihisar Kalesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.
Ballıkayalar Tabiat Parkı:
Gebze’ye ve İstanbul’a yaklaşık 50 dakika yolculuk mesafesinde konumlanmış olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğayla iç içe olacağınız bir alandır. Bu parkta bisiklet sürmek, kamp yapmak, eşsiz fotoğraf kareleri çekmek ya da piknik yapmak gibi birçok aktiviteyi yapabilirsiniz. Ballıkaya Tabiat Parkı’na yaya olarak 19 TL, aracınızla beraber 60 TL giriş ücreti ödeyerek girebilirsiniz.
Tarihi Çarşı Hamamı:
1523 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiş olan Tarihi Çarşı Hamamı, Gebze merkezde konumlanmıştır. Bu hamam, kalker taşlarından inşa edilmiştir ve çok estetik bir mimariye sahiptir.

Gebze Eski Çarşı:
Gebze merkez meydanında bulunan Gebze Eski Çarşı, bir yeri keşfederken çarşı gezmeyi seven kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir çarşıdır. Bu çarşıda hem Gebze’nin lezzetli yemeklerini tadacağınız restoranları ziyaret edebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı