Gıda fiyatlarında hep aynı tablo zam, zam, zam…

Hükümet, yıllardır yürüttüğü yanlış ekonomi politikaları ile vatandaşın sırtına ağır yükler yüklemeye devam ediyor. Millî Gazete, her yıl olduğu gibi bu yıl da marketlerdeki temel gıda alışverişinin geçen yıla kıyasla ne durumda olduğunun kontrolünü yaptı.

EKONOMİ 12.06.2024, 04:40
Gıda fiyatlarında hep aynı tablo zam, zam, zam…
2024 yılında gıda fiyatlarına gelen zamlar, vatandaşların geçim sıkıntılarını daha da artırdı. Ülke ekonomisindeki gidişatın en yakın takipçisi olan Millî Gazete, her yıl sahaya inerek gerçekleştirdiği temel gıda alım gücü kontrolünü güncel veriler ışığında tekrar gerçekleştirdi.  Kesin olmamakla birlikte Temmuz ayında yapılması planlanan asgari ücret zammından önce güncel market fiyatlarını kayda aldık. 2023 yılının Mart ayında yaptığımız haberde zeytinyağının 2 kilogramı 179 TL iken bu sene aynı zeytinyağının 2 kilogramının 445 TL’den satışa sunulduğunu gözlemledik. Temel gıda ürünlerine gün aşırı gelen bu zamlar vatandaşların yaşam kalitesini düşürmekle birlikte vatandaşın kalitesiz gıdaya yönelmesiyle birlikte birçok sağlık problemine de yol açıyor.

Güncel rakamlara göre, 1 paket tavuk piliç, 3 kilogram yoğurt, 30’lu yumurta, 1 litre süt, 5 litre ayçiçek yağı, 2 litre zeytinyağı, 1 kilogram fasulye, 1 kilogram bulgur, 1 kilogram kırmızı mercimek, yarım kilogram makarna, 1 kilogram pirinç, 5 kilogram un ve 2 kilogram toz şekerden oluşan bir market alışverişinin vatandaşın cebine yansıyan tutarı 1488,50 TL olurken geçen sene aynı alışverişin tutarı 738 TL’ydi. 2023’ün Mart ayında geçerli asgari ücret olan 10 bin 8 TL ile 2 kilogramlık bir zeytinyağından 55 şişe alınabiliyorken güncel asgari ücret olan 17 bin 2 TL ile aynı zeytinyağından 38 şişe alınabiliyor. Yıllardır, asgari ücrete yapılan zamların hemen sonrasında market fiyatlarına kat be kat yansıyan zamlar, vatandaşların belini bükmeye devam ediyor.

Temel gıda ürünlerinde alım gücünün düşüyor olması birçok problemi de beraberinde getiriyor.  Nitekim vatandaşlar maddi olarak gücünün yetemediği yerlerde kalitesiz ürünler almak zorunda kalarak sağlık problemleri de yaşamaya başlıyor. Kırmızı etin hasret kalındığı sofralarda artık tavuk eti bile zor tüketilirken, üretime meyilli ve bereketli coğrafyamızda vatandaşlarımızın bu kadar sıkıntı çekmesine anlam verilemiyor. İçinde bulunulan ekonomik durum, üretmeye yönelik politikaların değil tamamen tüketmeye yönelik politikaların zararlarını da ortaya koyuyor. Yıllardır süre gelen tüketime dayalı politikaların faydalı bir sonuç getirmeyişi vatandaşın sırtında oluşan büyük kamburdan belli oluyor.

Kesin olmayan bilgilere göre Temmuz ayında asgari ücrete yüzde 18 ücret zammı konusunda beklentiler oluşurken, vatandaş bu zammın ne kadarı cebinde kalacağını kara kara düşünmeye başladı. Bu düşüncelere sebep olan durum ise uzun yıllardır asgari ücrete gelen zamdan hemen sonra gıda alanı başta olmak üzere her alanda ürünlere bindirilen uçuk zamlar. Vatandaşın maaşına aldığı zam, diğer taraftan fazlasıyla geri çıkarken yıllardır aynı olumsuz senaryoyu izlemek ise dar gelirli vatandaşlar adına üzücü bir durum oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl “Tavuk eti artık lüks” başlıklı haberimizle tavuk fiyatlarındaki fahiş artışlara dikkat çekmiştik. Ekonomi yönetiminde atılan yanlış adımlar sebebiyle dar gelirli vatandaş sofrasında tavuk etine bile hasret kaldı. 2023 yılında bir bütün paket tavuğun kilogramı 44,25 TL iken bu sene neredeyse yüzde 100 zam görerek 73,75 TL’ye, 5 litre ay çiçek yağı 147 TL iken yüzde 70 civarı zam görerek 229 TL’ye, 5 kilogramlık un paketi 57 TL’den 87,75 TL’ye, 2 kilogramlık toz şeker paketi 47 TL’den 64 TL’ye, 1 litre süt 22,50 TL’den yüzde 100 zam görerek 45 TL’ye çıkartılmış durumda. Bakliyat çeşitleri olan fasulye, mercimek, pirinç ve bulgur gibi yiyeceklerin birçoğuna da en az yüzde 50 zam yapılmış durumda.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı