Glock tabancasının mucidi Gaston Glock, 94 yaşında öldü!

1963 yılında Viyana'da faaliyete başlayan ve 1985 yılında ABD'deki fabrikasını açtıktan sonra kısa sürede dünya çapında büyük bir üne ve geniş pazara kavuşan Glock şirketinin sahibi Avusturyalı silah üreticisi Gaston Glock, 94 yaşında hayatını kaybetti.

DÜNYA 29.12.2023, 09:45
2
Glock tabancasının mucidi Gaston Glock, 94 yaşında öldü!
Dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılan ve Hollywood filmlerinde sıklıkla kullanılan silahlardan biri olan "Glock"u icat eden mühendis Gaston Glock, arkasında 1.1 milyar dolar serveti bırakarak 94 yaşında yaşamını yitirdi.
Kullanışlı tasarımı ve güvenirliği ile ön plana çıkan Glock silahları, bir çok ülkenin emniyet mensupları başta olmak üzere birçok kişi tarafından tercih edilen bir marka olmayı başarmıştı. Silah markası Glock'un ünü ABD yapımı filmlerde çok defa karşımıza çıkmıştı. Bu filmler arasında özellikle The Matrix Reloaded, Die Hard 2, The Dark Knight ve John Wick Serileri öne çıkmaktadır. Küresel çapta öncü olan Glock silah markası, özellikle 1990 yıllarında rap müziği yapan şarkıcıların sözleri arasında en fazla geçen bir marka oldu.
Glock şirketi yaptığı açıklamada, kurucusunun "1980'lerde sadece hafif silahlar dünyasında devrim yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda Glock markasını tabanca endüstrisinde küresel lider haline getirmeyi başardığını" ifade etti.
Saddam Hüseyin 2003 yılında bir Glock ile saklanırken bulunmuş, 2018'de psikiyatrik sorunları olduğu düşünülen bir asker Kaliforniya'da bir barda 12 kişiyi Glock tabanca ile öldürmüştü.
Gaston Glock ise kendisine yöneltilen eleştirilere nadiren cevap vermişti. Glock, 2000 yılında ABD hükümetiyle bir silah kontrolü anlaşması imzalayan diğer silah üreticilerine de katılmamıştı.
Avusturya'nın Viyana şehrinde 19 Temmuz 1929'da dünyaya gelen Glock, genç yaşta II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Wehrmacht'a askere alındı, ardından mühendis olarak okuldan mezun oldu ve bir el matkabı şirketine katıldı.
1960 yıllarında perde çubuklarını üretmesinin ardından 1970'li yıllarda Avusturya ordusu adına bıçak üretimini gerçekleştirdi. Ateşli silahlar da tecrübe sahibi olmayan Gaston Glock, dünyada devrim yapan ilk icadını 52 yaşında meydana getirdi.
1,1 milyar dolar servetet sahip olan Gaston Glock, birçok imkana sahip olmasına rağmen hayatının çoğunu Avusturya'da göl kıyısındaki bir evde geçirerek münzevi bir yaşam sürdürdü.
Eşi, bir kızı ve iki oğlu olan Glock'un ailesi fertleri hala hayatta.
İcadını tasarlarken polimerler tecrübesinden faydalanarak bir ekip oluşturan Gaston Glock, tamamına yakını plastikten oluşan hafif, kullanışlı ve yarı otomotik silah  Glock 17'i üretmeyi başardı. Hafif olması ve büyük bölümünün plastikten olması silaha 'hayalet silah' lakabının verilmesine yol açtı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı