Göcek gezilecek yerler! 12 öneri

Doğa ile baş başa geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Göcek hoş bir tatil köyüdür. Eşsiz doğaya sahip koyları ve berrak denizi yaz aylarında bölgeye turistleri çekmede başarılıdır. Deniz aktiviteleri ile öne çıkan tatil köyü hoş bir çarşıya sahiptir. Göcek gezisi sırasında uğranması gereken yerlere yazının devamından ulaşabilirsiniz.

AİLE 14.05.2024, 02:40
1
Göcek gezilecek yerler! 12 öneri
Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek her yıl sayısız turisti kendine çeken bir tatil köyüdür. Denizin ve kumun buluştuğu bölge iyi bir yaz tatili için her şeyi bünyesinde barındırır. Ege ve Akdeniz arasında bir geçit görevi gören Göcek kültürel bir zenginliğe sahiptir. Göz alıcı koyları ve yemyeşil doğası Göcek’in beğenilen yanlarındandır.

Göcek Marina yalnız Muğla’nın değil tüm ülkenin en popüler marinalarından biridir. Göreni hayran bırakan güzelliği ile Göcek Marina popüler bir tatil yeridir. Türkiye’nin en lüks marinalarından biri olan bu yerin hizmeti kusursuzdur. 70 metreye kadar ulaşan süper yatlar bu marinadan hizmet alabilir.


Göcek’in simgelerinden biri olan çarşı meydana gezip görülmesi gereken bir yerdir. El yapımı ürünlerin ve yöresel lezzetlerin öne çıktığı Göcek Çarşısı akşam vakitlerinde son derece canlıdır.

İlçe merkezine 5 kilometre mesafede olan Göcek Kaya Mezarları efsanelere konu olan bir yerdir. İnlice Koyu yolu üzerindeki bu mezarlar deniz gören bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Oyulmuş merdiven kalıntıları ve eski ev temellerinin göze çarptığı bölgenin tarihi önemi büyüktür.

İlçede denize girmek için en ideal yerlerden biri olan Göcek D-Marin turistler tarafından sıklıkla tercih edilir. Şık bir yapısı bulunan D-Marin geniş imkanlara sahiptir. Göcek D-Marin’in en önemli özelliklerinden biri işletmenin Mısır’dan getirdiği özel kumları kullanmasıdır.

Aziz Nicholas olarak da bilinen Gemile Adası bölgeyi ziyaret edenlerin ziyaret etmeden ayrılmaması gereken bir yerdir. Geçmişi 4. yüzyıla kadar uzanan adanın tarihi önemi büyüktür. Adanın üzerinde Orta Çağ kalıntıları, mezarlar ve 4 kiliseye ait kalıntılar göze çarpar.

Likyalılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan Tios Antik Kenti, Yaka Köyü sınırları içindedir. Göcek beldesinin en yüksek dağı olan Akdağlar’ın yamacına kurulan antik kentin geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara dayanır. Antik kentin içinde akropol, tiyatro, agora, mezarlar, hamamlar, tapınaklar ve surlar göze çarpan yapılardır.

Efsanelere konu olan Letoon Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanır. Geçmişte politik ve dini bir merkez olan Letoon içinde 3 adet tapınak bulunur. Batı kısmında yer alan tapınak Ana Tanrıça Leto için yapılmıştır.

Geçmişi M.Ö. 3000 yılına dayanan Kayaköy Örenyeri eşine zor rastlanan bir bölgedir. Bölgede hüküm süren Roma ve Osmanlı gibi uygarlıkların eserlerinin de yer aldığı bölgede kültürel bir zenginlik söz konusudur. UNESCO tarafından bölgeye “Dünya Dostluk ve Barış Köyü” adı verilmiştir.

Likyalılardan kalan başka bir eser olan Kleopatra Hamamı doğanın ve tarihin buluştuğu bir noktadır. Bizanslılara ait manastırın batıklarının da bulunduğu yerde mavinin en güzel tonları bulunur.

Likya ve Roma akropollerinden oluşan Xanthos Antik Tiyatrosu beldenin en popüler yerlerindendir. Doğal bir yamaç üzerine inşa edilen antik tiyatronun tarihi M.Ö. 1200’lü yıllara uzanır.

İlgi çekici kaya mezarlarının bulunduğu Telmessos Antik Kenti dağ içerisine oyulmuş bir yapıdır. Tarihi M.Ö. 3 yüzyıla kadar uzanan bu mezarlar uyarlığın mimari anlayışını açıkça ortaya koyar.

Kayaköy beldesinde yer alan Afkule Manastırı bölgenin önemli yapılarındandır. Geçmişi 1500 yıl öncesine dayanan manastır doğanın içinde hoş bir görüntüye sahiptir.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı