Gölcük gezilecek yerler! 10 öneri

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürü ile öne çıkan Gölcük sevimli bir ilçedir. Alışılagelmiş tatil yerlerinden sıkılanlar için iyi bir alternatif olabilecek ilçe her mevsim yapılacak birkaç aktivite bulundurur. Yaz aylarında kalabalık olan Gölcük bahar dönemlerinde daha sakindir. Bölgeyi gezip görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerleri derledik.

AİLE 14.05.2024, 02:50
Gölcük gezilecek yerler! 10 öneri
Kocaeli’ne bağlı Gölcük doğal güzellikleri ve tarihi ile öne çıkan bir ilçedir. Gezi imkanları bulunan ilçe yaz aylarında kalabalık olur. Gölcükteki bazı müzeler oldukça popülerdir. Doğal güzellikleri bol olan bölge Marmara Bölgesi’nin doğu kısmında yer alır. Büyük illere yakın olması ilçeyi ziyareti kolaylaştırır.
İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Nüzhetiye Şelalesi yeşilliklerle kaplı doğal bir cennettir. Cennetten kopup gelmiş gibi duran şelale hayranlık uyandıran bir görüntüye sahiptir. Dinginlik veren bir yapısı olan Nüzhetiye Şelalesi bölgesinde trekking yapmak için uygun parkurlar bulunur.
İlçe merkezinde yer alan Gölcük Deniz Müzesi 1976 yılında inşa edilmiştir. Denizcilik ile ilgili önemli bilgilerin yer aldığı müze son derece eğiticidir. Müzede denizcilik ile ilgili haritalar, deniz savaşları, tarihi tüfekler, denizci giysileri ve Alanda tersanesine ait fotoğraflar sergilenir.
Gölcük’ün orta yerinde bulunan çarşı meydanı ilçeye uğrayan herkesin uğraması gereken bir yerdir. Yöresel eşyaların da satıldığı Gölcük Çarşısı bölge halkının yaşantısını gözlemlemek açısından iyi bir noktadır.
Türk Donanması tarafından 40 yıl boyunca kullanılan Yarhisar Gemisi’nin müzeye dönüştürüldüğü yer bölgenin önemli turizm değerlerindendir. Tur rehberleri eşliğinde 20 dakikada gezilen yapı Türkiye’nin 3. gemi müzesi olma özelliğini taşır.
Gölcük merkezine 6,5 kilometre uzaklıkta bulunan Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri’ne kişisel araçla 10 dakikada ulaşılabilir. Sıcak su kaynaklarının da bulunduğu termal tesisler ilçenin en popüler noktalarından biridir. Tesiste şifalı olduğu kabul edilen çamur havuzları da mevcuttur. Romalılardan kalan yapının tarihi 2 yüzyıla kadar uzanır. Bu nedenle Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri’nin tarihi değeri de yüksektir.
İlçe merkezine 12 kilometre mesafede yer alan Saklı Göl, Ulaşlı beldesi sınırları içindedir. Nefes kesen bir manzarası olan Saklı Göl’ün çevresinde doğa yürüyüşü yaparak doğayı keşfetmek eşsiz bir deneyimdir. Aynı zamanda piknik yapmak için de uygun bir yer olan bu göl doğa içinde vakit geçirmekten hoşlananların favori noktasıdır.
Örcün Köyü’nün sınırları içinde yer alan Sultan Baba Türbesi ilçe merkezine yalnız 3,5 kilometre uzaklıkta yer alır. Toplu taşıma araçları ile seferlerin düzenlendiği bölgeye ulaşım kolaydır. Çam ağaçları ile kaplı yüksek bir noktada yer alan türbenin şifa getirdiğine dair bir inanç vardır. Din turizmi açısından değeri olan Sultan Baba Türbesi’ne her yıl çok sayıda kişi şifa bulmak için uğrar.
İlçe merkezi ile arasında 2 kilometre olan Gölcük Kavalı Sahili’ne yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Doğa severler için gözde bir yer olan sahil bölgesi 81 dönümlük bir arazinin üzerindedir. Gölcük Kavaklı Sahili’nde çocuk oyun alanı, futbol sahası, koşu yolu ve amfi tiyatro yer alır.

Gölcük merkezinden yürüyerek ulaşımın sağlanabildiği Gözlementepe Mesire Alanı doğa içinde hoş vakit geçirmek isteyenlerin buluştuğu bir adrestir. Piknik alanlarının bol olduğu alanda doğa yürüyüşü yapmak mümkündür.
Yazlık beldesinde yer alan Kadırga Yaylası her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlar. Her yıl çok sayıda festival ve şenliğe ev sahipliği yapan yayla doğal manzaraları ile beğeni toplar

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:33
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı