Google, Kanada'ya 74 milyon dolar ödeyecek

Kanada hükümeti, Google ile "Çevrim İçi Haberler Yasası" kapsamında, ülkeye her yıl yaklaşık 74 milyon dolar ödeme yapmasında anlaştıklarını bildirdi

DÜNYA 30.11.2023, 09:40
Google, Kanada'ya 74 milyon dolar ödeyecek
Kanada hükümeti, Google ile olan anlaşma kapsamında "Çevrim İçi Haberler Yasası" çerçevesinde yıllık yaklaşık 74 milyon dolarlık bir ödeme anlaşmasına vardığını duyurdu.
Bu anlaşma, Google'ın Kanada'daki haber kuruluşları ve şirketlerine yılda 74 milyon dolarlık bir destek sağlamasını öngörüyor.
Kültürel Miras Bakanı Pascale St-Onge, şirketlerin haber içeriklerini platformlarında kullanmaları karşılığında Kanada'daki medya yayıncılarına ödeme yapmalarını gerektiren yasaya uygun olarak Google ile anlaşmaya varıldığını açıkladı.
St-Onge, anlaşmanın basın sektörü için olumlu bir adım olduğunu ifade ederken aynı zamanda Facebook'un haber sistemlerini neden desteklemediğini açıklama sorumluluğunu taşıdığını belirtti.
Meta şirketinin, Kanada'daki yerel ve uluslararası medya kuruluşlarının haber içeriklerine erişimi kesme kararını eleştiren St-Onge, bu durumun Kanada basın sektörünü riske attığına dikkat çekti.
Haziran ayında yasalaşan "Bill C-18" adlı Çevrim İçi Haberler Yasası, Meta ve Google gibi şirketlerin Kanada'daki medya yayıncılarına haber içeriklerini platformlarında kullanmaları için ücret ödemelerini gerektiriyor. Bu yasa çerçevesinde Kanadalılar, Meta hesapları üzerinden yerel ve uluslararası medya kuruluşlarının haber içeriklerine erişemiyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 05:46
Güneş 07:05
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:38
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı