Google ve Amazon teknolojik destekle katliama ortak oldu! “Türkiye ders almalı”

ABD merkezli Google ve Amazon şirketlerinin İsrail’e yapay zeka tabanlı teknolojik destek vererek Filistinlilerin katline destek verdiğine dikkat çeken Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, “Türkiye ABD başta olmak üzere yazılım ve uygulamalarda dış ülkelere bağımlı olmamalıdır. Bugün Filistin’in yaşadıklarından ders çıkarmak gerekir” dedi.

GÜNDEM 15.11.2023, 04:35
1
Google ve Amazon teknolojik destekle katliama ortak oldu! “Türkiye ders almalı”
İşgalci, Siyonist İsrail, 7 Ekim’den bugüne Gazze’de saldırılarına devam ederken, dünyanın birçok noktasında tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. ABD’den İngiltere’ye, Rusya’dan Malezya’ya dünyanın dört bir yanında protestolar devam ederken, İsrail ve ABD ürünlerine yönelik boykotlar da sürüyor. ABD merkezli Google ve Amazon firmalarının İsrail’e verdiği teknolojik desteklere tepkiler de gecikmedi.

ABD merkezli Google ve Amazon şirketleri, 2018 yılında İsrail ordusu ile 1,2 milyar dolarlık bir anlaşma yapmış, bu kapsamda hazırlanan Nimbus projesi Mayıs 2021’de İsrail’in yine Gazze’ye saldırdığı ve 250 Gazzeli’nin şehit düştüğü savaşta kullanılmıştı. Google tarafından işletilen ve dünyayı uzaydan görmeyi sağlayan Google Earth projesinin daha gelişmiş olanı Nimbus projesi ile Filistinlileri anlık takip ederek İsrail ordusuna bilgi aktarımı sağlandı. Projenin devreye girmesi ile iki şirkette çalışan 500 işçi protesto edilmişti.

Dünyada teknolojik egemenliğin önemine dikkat çeken Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, bilişim teknolojilerinde öne çıkmanın gerekliliğine vurgu yaparak, “Türkiye, ABD başta olmak üzere yazılım ve uygulamalarda dış ülkelere bağımlı olmamalı. Bugün Filistin’in yaşadıklarından ders çıkarmak gerekir. Pardus işletim sistemi bilişim dünyasında yerlilik anlamında önemli bir adım ve gelişmeye çok açık. Önceliğimiz kendi arama motorumuz olan Pardus işletim sistemini geliştirmek ve dünyanın kullanıcısı olabileceği bir sistem olarak tasarlamak olmalıdır. Bunun için yeterli altyapımız ve insan kaynağımız mevcut. Yerli veri merkezlerimiz ve bulut altyapı sağlayıcılarımız da bulunuyor” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 06 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:30
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı