Google'a rekabet ihlali cezası!

Rekabet Kurulu, 2021 yılında yürütülen bir soruşturma sonucunda Google'ın yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerinde haksız rekabet uyguladığını tespit etti.

EKONOMİ 16.05.2024, 14:15
1
Google'a rekabet ihlali cezası!
Rekabet Kurulu, Google'ın yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerinde haksız rekabet uyguladığı gerekçesiyle 296 milyon TL idari para cezası ve bazı yükümlülükler getirmişti. Şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine Kurul, Google'a her gün için 2023 yılı gayri safi gelirlerinin on binde 5'i oranında idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.
Rekabet Kurulu'nun 2021 yılında yürüttüğü soruşturmada, Google'ın kendi yerel arama (Local Unit) ve konaklama fiyatı karşılaştırma (Google Hotel Ads-GHA) hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında konum ve gösterim avantajı sağladığı tespit edildi. Bu durum, rakip yerel arama sitelerinin Local Unit'e girişini engelledi ve konaklama fiyatı karşılaştırma pazarlarında rekabeti bozdu.
Kurul, Google'ın Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettiği sonucuna vararak 296 milyon TL idari para cezası verdi. Ayrıca, Google'ın rakiplerine eşit şartlarda yer vermesini sağlayacak bazı yükümlülükler getirdi.
Google'ın, genel arama sonuç sayfasında rakip yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlaması gerekiyordu.
Google, "yerel arama hizmetleri" pazarında endişeleri gidermek için belirlediği tedbir önerilerini Kurul'a sundu. Kurul, bu önerilerin 3 ay boyunca izlenmesine karar verdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı