Göynük gezilecek yerler! 9 öneri

Bolu’dan yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşılabilen Göynük turistik gezilerin popüler adreslerindendir. İlçenin korunmuş tarihi yapısının doğa ile oluşturduğu manzaralar görmeye değerdir. Osmanlı Dönemi eserlerinin yoğunlukta olduğu ilçe tarihe ışık tutması açısından önemlidir. Göynük’ün 9 popüler gezi noktasını sizin için derledik.

AİLE 15.05.2024, 03:50
4
Göynük gezilecek yerler! 9 öneri
Bolu’nun güneybatı ilçesinde yer alan Göynük sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. İlçede 20 yüzyılda inşa edilen çok sayıda yapı bulunur. Osmanlı Devleti’nden günümüze ulaşan çeşme, hamam, kule, camii ve türbeler tarih hakkında fikir verir. Mimari güzellikleri doğal manzaralar ile tamamlayan ilçe sakin bir yapıya sahiptir.
Göynük’ün merkezinde yer alan Zafer Kulesi yüksek bir tepeye inşa edilmiştir. Altıgen bir tasarıma sahip olan kulenin temel kısmı taştan yapılmıştır. Kule bölümü ise ahşaptandır. Cumhuriyet Dönemi’nde ilçenin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından inşa ettirilen Zafer Kulesi günümüze ulaşana kadar çok sayıda restorasyon işleminden geçmiştir.
İlçe merkezinde yer alan Akşemseddin Türbesi 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1464 yılında inşa ettirilen türbe Akşemseddin’e adanmıştır. Altıgen bir mimari yapısı olan türbenin inşasında kesme taşlar kullanılmıştır. Kubbe şeklinde bir çatısı ve sivri kemerli dikdörtgen pencereleri bulunan Akşemseddin Türbesi din turizmi açısından önemli bir noktadır.
Akşemseddin Türbesi’ne çok yakın bir noktada olan Akşemseddin Konağı’na ilçe merkezinden yürüyerek ulaşılabilir. Fatih Sultan Mehmet’in hocalığını yapmış olan Akşemseddin hayatının önemli bir bölümünü geçirdiği konağın tarihi değeri yüksektir. Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Akşemseddin Konağı’nın bir avlusu vardır.
İlçe merkezinden 10 dakikalık bir yürüme sonrası ulaşmanın mümkün olduğu Gazi Süleyman Paşa Hamamı’nın tarihi bir geçmişi vardır. İnşası 1331 ve 1335 yılları arasında tamamlanan tarihi hamam ilçenin en büyük hamamı olma özelliğine sahiptir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adındaki eserinde adı geçen Gazi Süleyman Paşa Hamamı’ndan övgüyle bahsedilmiştir.
Göynük’ün popüler ibadethanelerinden biri olan Gazi Süleyman Paşa Camii günümüzde ibadete açıktır. İlçe merkezinde yer alan camiinin inşa edilme tarihi Gazi Süleyman Paşa Hamamı ile aynıdır. Göynük’teki en eski Osmanlı yapılarının başında gelen yapı Gazi Süleyman Paşa için inşa edilmiştir.
Göynük’ün pek çok noktasında yer alan tarihi evler göze çarpan bir mimariye sahiptir. Sokakları dolaşmayı seven turistlerin sıkça göreceği Göynük Evleri estetik bir mimariyle inşa edilmiştir. Ahşap evler genelde beyaz renge ve kiremit çatıya sahip olur. Şık ve sade yapısı ile dikkat çeken bu evler 20. yüzyıl eserleridir. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşıp bu evleri gözlemek bölgenin popüler aktiviteleri arasındadır.
Göynük merkezine 32 kilometre uzaklıkta yer alan Çubuk Gölü’ne ulaşım bölgede sefer yapan otobüslerle sağlanabilir. Etrafından birkaç tane tarihi değirmen olan gölün eşsiz bir manzarası vardır. Gölün etrafında bisiklet sürmek, doğa yürüyüşü ve piknik yapmak gözde aktivitelerin başında gelir. Aynı zamanda kamp alanları da mevcuttur.
İlçe merkezinden 35 kilometrelik bir yolculuktan sonra ulaşılan Çayköy Göleti etrafı ormanlarla kaplı bir yerdir. Doğanın tadının çıkarılabildiği gölet kamp kurmak için ideal bir alandır. Çok sayıda canlı çeşidine ev sahipliği yapan Çayköy Göleti çevresinde piknik alanları da mevcuttur.
Yaklaşık 18 hektar büyüklüğünde olan Sünnet Gölü Tabiat Parkı’nın içinde çok sayıda canlı yaşar. Piknik alanları, yürüyüş bölgeleri ve bisiklet yolları bulunan tabiat parkı ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıktadır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı