Gözler bugün YSK'da...! Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığında son viraj

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takvimine göre iki gün içinde önemli konuları karara bağlayacak.

GÜNDEM 30.03.2023, 10:05
1
Gözler bugün YSK'da...! Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığında son viraj
Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimine göre, cumhurbaşkanlığı seçimine dair önemli karar açıklayacak ve gündemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı konusunda da bir karara varacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olmasıyla ilgili İyi Parti, DEVA Partisi ve Memleket Partisi de itiraz etti.
YSK'ya itiraz dilekçelerini veren partiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki dönem Cumhurbaşkanlığı yaptığını ileri sürerek, aday olmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu kaydetti.
YSK'ya verilen dilekçelerde, “28 Mart 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan geçici aday listesinde yer alan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı geçici adayları listesinden çıkartılması” talep edildi.
İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, itiraz gerekçeleriyle ilgili, "Cumhurbaşkanının en fazla iki defa seçileceği hususu ilk defa 2007 yılında Anayasamızda yer aldı. 2017'de yapılan değişiklikte de bu hususta bir değişiklik yapılmadı. Dolayısıyla şu anda hepimiz biliyoruz ki ilk olarak 2014 yılında, ikinci kez de 2018 yılında Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmişti. Cumhurbaşkanlığı makamı sabit olduğuna göre, hala cumhurbaşkanı sıfatını taşıdığına göre bundan sonraki seçimde de üçüncü kez adaylığı söz konusu olacaktır. Anayasa'da da bu çok net bir şekilde ifade edilmiştir" ifadelerini kullanmıştı.
İtiraz eden partilerin bu iddialarına yanıt veren AKP, Erdoğan'ın adaylığının anayasaya aykırı olmadığını öne sürdü. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu görüşleri paylaşmıştı:
"Gerek Anayasa hukukunun temel ilkeleri, gerek yorum yöntemleri, gerek yasama belgeleri gerek ise Anayasa Mahkemesi içtihadı uyarınca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olması ve cumhurbaşkanı seçilmesinin önünde hiçbir anayasal ya da yasal engel yoktur. Siyasi hesaplarla ya da Anayasaya aykırı yorumlarla Anayasa hükümleri değişmez ve değiştirilemez. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki cumhurbaşkanı adaylığı, Anayasa'nın yeni 101'inci maddesine göre ikinci adaylığıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olması anayasal hakkıdır. Bu hakkını kullanmasının önünde de hiçbir anayasal ya da kanuni engel yoktur. Ayrıca bu hakkın kullanımı da Anayasa'nın teminatı altındadır.''

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak 03:34
Güneş 05:15
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:57
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı