Güney Afrika İsrail'in dokunulmazlığını sona erdirdi: 75 yıllık kurumsal cezasızlığına son...

Güney Afrika, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açılan Siyonist İsrail'in Gazze'deki insanlık dışı katliamları sonrasında "soykırım" davasında açıklanan ihtiyati tedbir kararını alınması sonrasında önemli bir karara daha imza attı.

DÜNYA 26.01.2024, 20:30
6
Güney Afrika İsrail'in dokunulmazlığını sona erdirdi: 75 yıllık kurumsal cezasızlığına son...
Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Dairesi Genel Müdürü Zane Dangor, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açılan "soykırım" davasında açıklanan ihtiyati tedbir kararını alınması sonrasında önemli konuda karar alındığını açıkladı.
Anadolu Ajansı'ndan Selman Aksünger'in haberine göre Dangor, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin UAD'de, Siyonist İsrail'in Gazze'de Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davada hükmedilen ihtiyati tedbir kararı sonrasında  İsrail'in "75 yıldır süregelen kurumsal cezasızlık anlayışına son verdiğini" söylendi.
Kararın hem dünya hem de Güney Afrika için "tarihi" olduğunu vurgulayan Dangor, "İsrail'in 75 yıldır sahip olduğu kurumsal cezasızlık olarak adlandırdığımız anlayışa mahkeme bugün bir son verdi." dedi.
Divan'ın "soykırım eylemlerini önlemeye" yönelik karar aldığını hatırlatan Dangor, davanın esas kısmında Güney Afrika'nın bu argüman üzerine odaklanacağını kaydetti.

Diğer ülkelerin de davaya destek vermesini umduğunu belirten Dangor, "Bence bugün en önemli şey yargıçların mahkemede daha önce söylediğimiz bazı argümanları tekrarlaması, aynı zamanda başvurumuzda olmayan bazı başka argümanlar da sunmasıydı. Dolayısıyla, esasa ilişkin konularda da başarılı olacağımız konusunda oldukça umutluyuz." ifadelerini kullandı.
Davanın açılmasından bu yana Gazze'de yüzlerce sivilin öldürüldüğüne değinen Dangor, verilen kararın ardından saldırıların durması için "daha görünür ve anlamlı çaba gösterileceğine" ilişkin temennisini paylaştı.
Dangor, "İsrail'in bazı güçlü müttefikleri var ve bunların birçoğu insan haklarına gerçekten saygılı ve uluslararası hukuk düzenine saygı duyduğunu iddia ediyor. İsrail'in hukuka saygı duymasını sağlayacaklardır." diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı