Güney Afrika Siyonizm'e karşı ayakta! Okullarda İsrail bağlantısı deşifre edildi!

Soykırımcı İsrail'in, Güney Afrika'da lise öğrencilerini ayartıp, işgal ordusuna katılmaya teşvik ettiği ortaya çıktı. Siyonistlerin planı ortaya çıktıktan sonra Cape Town sokaklarında İsrail'e karşı tepki hakim...

DÜNYA 08.02.2024, 12:40
1
Güney Afrika Siyonizm'e karşı ayakta! Okullarda İsrail bağlantısı deşifre edildi!
Güney Afrika'nın Cape Town kentindeki bir lisenin eski öğrencileri, öğrenim merkezinin İsrail ordusu için bir işe alım aracı olarak hizmet ettiği yönündeki endişelerini dile getirdi. Herzlia Lisesi'nin üç eski öğrencisi, okul müdürü de dahil olmak üzere fakülte üyelerinin ve konuk konuşmacıların genellikle öğrencileri İsrail ordusuna katılmaya teşvik ettiğini söyledi.

Middle East Eye'a konuşan eski bir Herzlia öğrencisi olan Ethan Jacobs, "Okulun ve Yahudi cemaatinin ahlak anlayışı budur işte... Hiç kimse okula üniformalı olarak silahla saldırmaz; bu o kadar da göze çarpmayan bir durum değil. Ancak sık sık gelip İsrail ordusunda olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatan askerler oluyor." dedi. Jacobs, "Öğretmenlerimizin çoğu İsrail ordusundaydı. 'Gidip İsrail ordusunda görev yapmalısın' sözlerini asla duymazsınız ama bu kesinlikle okul tarafından gönderilen ve öğrenciler tarafından alınan bir mesajdır." şeklinde konuştu.

Bu arada Middle East Eye, şu anda İsrail ordusu sözcülüğü biriminde çalışan eski bir Herzlia öğrencisinin askeri kıyafetli birkaç fotoğrafını paylaştı. Gazete yorum almak için Taljaard ve eski Herzlia öğrencisine ulaştı ancak bir yanıt alamadı. İsrail'de askerlik hizmeti zorunlu olsa da, Güney Afrika yasaları, vatandaşlarının önce bir hükümet organına başvurmaları ve taleplerinin savunma bakanı ve gazileri tarafından onaylanmaması durumunda yabancı ordular adına savaşmasını açıkça yasaklıyor. Güney Afrika hükümetinin bir sözcüsü Aralık ayında Middle East Eye'a, henüz hiçbir vatandaşın böyle bir başvuruda bulunmadığını söyledi.

Geçen yıl bir İsrail haber kanalına verilen röportaja göre, Herzlia okulunun Yahudi kimliği ve kültürü müdürü Geoff Cohen ve okulun genel müdürü Andries van Renssen, eski öğrencilerinin yüzde 20'sinden fazlasının daha sonra İsrail'e gittiğini söyledi. Eğitimlerini bitiriyorlar ve bunların belirsiz bir kısmı İsrail ordusunda görev yapıyor. İsrail'in 2008 yılında Dökme Kurşun Operasyonu olarak bilinen, savaş altındaki bölgeye yönelik saldırısı sırasında en az 73 Güney Afrikalının İsrail için savaştığı biliniyor. 

Jacobs, bir öğretmenin kendisine ve diğer bir grup öğrenciye, Filistinliler yasal direnme haklarından vazgeçse bile İsrail'in "Araplara" karşı savaşmaya devam etmesinin ve işgal altındaki topraklarda ağır bir askeri varlığını sürdürmesinin çok önemli olduğunu söylediği anı hatırlattı. Jacobs, "Bu adam çocukları eğitiyor" dedi.
Aralarında son üç yılda mezun olanların da bulunduğu çok sayıda eski Herzlia öğrencisi, Güney Afrika hükümetinin Filistin yanlısı bir pozisyon alması nedeniyle okulun eğitiminin İsrail'deki sağcı gruplarla daha uyumlu hale geldiğini söyledi. Öğrenciler her iki haftada bir toplantı sırasında Güney Afrika marşının yanı sıra İsrail marşını da söyleyerek İsrail'in ulusal gününü ve öldürülen İsrail askerlerini anma günü olan Yom HaZikaron'u kutluyorlar. Ayrıca okulun "öğrenci molası" bölümünde Siyonist hareketin kurucusu Theodor Herzl'e ait büyük bir duvar resmi bulunmaktadır. Özel bir okul olarak Herzlia, sunduğu müfredat konusunda, ulusal müfredatı takip etmesi gereken devlet okullarına göre daha fazla esnekliğe sahip...

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı