Hacı Hasan Efendi (ks) vuslatının 37. sene-i devriyesinde yad edildi!

Kayseri Didar İslamî İlimler Külliyesi'nde düzenlenen programda, Kutb-ı Cihan Hacı Hasan Efendi, vefatının. sene-i devriyesinde binlerce kişi tarafından anıldı.

AİLE 13.02.2024, 13:00
1
Hacı Hasan Efendi (ks) vuslatının 37. sene-i devriyesinde yad edildi!
Hem anne hem de baba tarafından soyu Peygamber Efendimiz (sav)’in nûr nesline dayanan Hacı Hasan Efendi vuslatının 37. sene-i devriyesinde Kayseri’de yâd edildi.
Binlerce kişinin katılım gösterdiği etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda, Hacı Hasan Efendi'yi yakından tanıyan kişiler, onun bıraktığı izleri ve önemini anlatarak katılımcılara tekrar hatırlattı.

Hacı Hasan Efendi'nin değeri ölçülemeyen bir mâden olduğunu ifade eden Ali Ramazan Dinç Efendi, “İnsan harâbede gezerken pırlanta ve değeri ölçülmeyen bir mâden bulur ya, aynen bunun gibi bu süflî âlemde bir mürşid-i kâmildi. Kara toprağa atılan siyah tohumdan çıkan bir gül misâliydi. Toprağı güzel olan memleketin ürünü de güzel olduğu gibi, Aleyhissalât ü Vesselâm Efendimizin neslinden gelen velîlerin evlâdıydı O (ks). Nüvesini Edeb-i Nebevî ile ıslahlaştıran, bakımını zamânın Kutbu’l Aktâbı’nın üstlendiği bir cevherdi O (ks).” Diye konuştu.

“Hacı Hasan Efendi’nin evi bir üniversite, sofrası mîdenin yanında, kalbin ve dimâğın doyuma ulaştığı bir medreseydi.” diyen Ali Ramazan Dinç Efendi, “Hızır (as) nereye oturursa, ora yeşerirdi. Bu sebeble Hızır ismi verilmiştir, yeşillik anlamına. Hacı Hasan Efendi nerede bulunsa orayı ihyâ ederdi. Not defterini cebinden çıkarmaya gerek kalmaz, gönül defterinden neler anlatırdı neler. Hacı Hasan Efendi’deki bir özellik, sanki ruhları karşısına alır, ona göre hitâb ederdi. Biiznihi Teālâ herkes derdine göre ihtiyâcını alır giderdi. Şâhid olduğum hususlardan biri, hikâye gibi anlattığı konular, mûteber eserlerde görülürdü. Satırdan değil, sadırdan konuşuyordu. Dilden çıkan kulağa, gönülden çıkan gönle girer.” dedi.
Ali Ramazan Dinç Efendi, “Hacı Hasan Efendi’nin (ks) asıl seçkinliği, güzel ahlâkı, muamelesindeki düzgünlük, insanlığa istikāmet tâyin etmesidir.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi hocalarından Hafız Yakup Aktaş ise Hacı Hasan Efendi (ks) hakkında şu ifadeleri kullandı:

Evliyâullâh’ın en önemli vasıflarından bahseden Hafız Yakup Aktaş, konuşmasının devamında “Kâmil îmân, huşû ile namaz, ilim, Allahu Teâlâ’dan gâfil olmama hâli zikir, bütün âmellerde ihlâs, ahlâk-ı Muhammedî ve bir de insanların irşâdı ve ıslâhı için emr-i bi’l-ma’ruf ve nehy-i münker yapmalarıdır.” Dedi.
Programda hazır bulunan, Abdülkerim Şeyh Şâzelî Hocaefendi, Muhammed Atvan Nakşibendi Hocaefendi, Cemal Efendi (Ebu Halid), Mustafa Tit Hocaefendi (El munşid), Nidal Safi Hocaefendi, Muhammed Marâi Hocaefendi, Abdurahman Muhammed Marâi Hocaefendi ve Muhammed Emin Hocaefendi, “Velîleri Sevmek ve Yollarından Gitmek”le alâkalı anlamlı birer konuşma gerçekleştirdiler

Medya ve Din alanında çalışmalar yürüten Dr. Mahmut Kutlu, Hacı Hasan Efendi’nin (ks) şiirlerini analiz ettiğimizde gelinen her teknolojinin izlerini görüyoruz, derken şiirlerinden örnekler verdi.

Dikkat edelim buraya, yapılan araştırmalar sonucunda El-masri şunları kaydetti: Nefesi bir müddet tutmak yaşam gücümüzü en iyi şekilde kullanmamızı sağlıyor. Nefesi tutarken beynin elektrik uyarısı durgunluktan akış durumuna geçiyor.

“Beş letâif şimdi çakra dedikleri açılım, huzur bulma, dinginliğe erişme, ama bunların aslı letâiftir, buna terapi deniyor, Hacı Hasan Efendi (ks) bunları söylemiş zâten.” diyerek konuşmalarını tamamladılar.
Konuşmaların ardından program, tekrar Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualarla sona erdi.
“Hacı Hasan Efendi (ks) Hazretleri ilme ve ilim ehline çok önem verirdi.” dedi. “Rabbimiz (cc) hepimizi dünyâya O’nu bulalım diye gönderdi” diyen Aktaş hocaefendi, “Allahu Teâlâ’yı bulmanın yolu peygamberleri bulmaktan geçti. Peygamberleri bulmanın yolu da dostlarını velîleri bulmaktan geçer.”
Bundan sonra nefy ü isbat, Gelir tevhîd gider zulmet, Lâkin çok istermiş gayret, Fikren buna devam lâzım
Beşini bir eyle burda, Dâimâ kalbinden kur da, Çok durdukça şifâ derde, Temel muhkem olmak lâzım

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı