Hafızlık yapanlar açık liseye geçebilecek mi? İşte açık liseye geçebilecekler...

MEB açık lise uygulamasında değişikliğe gitti. Açık liseye geçiş zorlaştı. Hafızlık yapanlar açık liseye geçebilecek mi? Hafızlık yapanlar açık liseye geçebilir mi? detayları içeriğimizde verdik.

GÜNDEM 14.09.2023, 15:25
3
Hafızlık yapanlar açık liseye geçebilecek mi? İşte açık liseye geçebilecekler...
Hafızlık yapanlar açık liseye geçebilir mi? Hafız olan açık öğretim listesine kayıt yaptırabilir mi? merak konusu… MEB açık lise geçiş ve nakil ile ilgili alınan yeni karar geçen haftalarda duyurulmuştu. Hafızlık yapanlar açık liseye geçebilecek mi? merak ediliyor. MEB açık lise kararı sonrası hafızlık eğitimi alan öğrencilerin açık liseye geçiş yapıp yapamayacağı veliler tarafından endişe ile karşılanmıştı. MEB istisnai durumlarla ilgili usul ve esasları da belirlemiş oldu. 
MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete, açık liseye geçişleri zorlaştıran yönetmeliğe ve hangi durumlarda açık liseye geçilir konusuna ilişkin usul ve esasların yer aldığı genelgeyle ilgili bir açıklama yaptı. Böylece hafızlık yapanlar açık liseye geçebilir mi? sorusu da cevabını buldu. 
Örgün ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf seviyelerinde, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yer alan mazerete dayalı istisnalar dışında açık öğretim liselerine geçişlerin sınırlandırıldığını hatırlatan Cengiz Mete, açık liseye geçişlerdeki istisnai durumları ve hangi öğrencilerin mazeretlerinin kabul edileceğiyle ilgili bilgi verdi.

MEB açık liseye geçiş kalktı mı? Kimler açık liseye geçebilir?

Gene Müdür Cengiz Mete, “Yapılan sınırlandırma ile milli sporcu, şehit ve gazi çocuğu, evde ve hastanede eğitim alan, engelli ve özel eğitim öğrencileri, tutuklu ve hükümlüler, ilgili kanunlar kapsamında özel durumları olan öğrenciler ile örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler; açık öğretime nakil ve geçişlerini yapabilecekler. Bu kapsamdaki öğrencilerimiz Bakanımızın imzasıyla yayımlanan bir genelgeyle ayrıntılı olarak okullarımıza iletildi.” dedi.

Açık öğretim lisesine geçişte zaruri şartlar gereği yönetmelikte Bakanlık tarafından mazereti uygun görülenler kapsamında değerlendirileceklerle ilgili açıklamalara da genelgede yer verildiğine dikkati çeken Mete, şöyle konuştu:

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete, “Açık liseye geçişler için zaruri şartların belgelendirilmesi kaydıyla 15 Eylül-16 Ekim 2023 tarihleri arasında il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapılması gerekiyor.” dedi.
“Buna göre sınıf tekrarına kalanlar, ikamet değişikliği nedeniyle devam edeceği aynı türden okulu bulunmayanlar, temel eğitim kurumlarından mezun olup herhangi bir örgün ortaöğretim kurumunda kaydı olmayanlar, yurt dışında olması nedeniyle çeşitli mazeretleri olanlar ve uzun bir süreyi gerektiren hafızlık eğitimi alanlar, milli sporcular dışında bireysel veya takım sporlarında en az üç yıl faal lisanslı olarak yarışmalara katılan sporcular, Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ile sporcu eğitim merkezlerine kayıtlı olanlar, zorlu şartlarından dolayı deprem bölgesindeki bazı il ve ilçelerdeki geçici barınma merkezlerinde ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurabilecekler.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Mayıs 2024
İmsak 03:42
Güneş 05:20
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:51
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı