Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: Filistin ve Gazze için daha çok çaba sarf edilmeli

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, iftar programında gazetecilerle bir araya geldi. Arslan, 1980 yılında Konya’da gerçekleştirilen tarihi Kudüs Mitingi’nin düzenleyicileri arasında Hak-İş’in olduğunu hatırlatarak, Hak-İş Konfederasyonu’nun tarihinde Filistin’in olduğunu aktardı. Arslan, ateşkesin sağlanması için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 22.03.2024, 05:00
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: Filistin ve Gazze için daha çok çaba sarf edilmeli
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, geleneksel hale getirdikleri 11’inci Basın İftarı Buluşması’na katıldı.
Gazze’de yaşananları hatırlatarak İsrail’e tepki gösteren Arslan, Hak-İş’in tarihinde Filistin mücadelesinin olduğunu aktardı. Arslan, 1980 yılında Konya’da gerçekleştirilen tarihi Kudüs Mitingi’nin düzenleyicileri arasında Hak-İş’in olduğunu hatırlattı.
Türk Kızılayı aracılığıyla Gazze’ye yönelik yardım kampanyalarını yürüttüklerini de sözlerine ekleyen Arslan, ilk etapta 5 milyon TL’lik bir yardımı acil olarak gönderdiklerini, Ramazan ayında da bin 500 gıda paketinin dağıtımı için bağış yaptıklarını duyurdu.
Arslan, Gazze’de yaşananlar konusunda daha fazlasının yapılabileceğini de sözlerine ekleyerek, ateşkesin sağlanması için iktidarın ve sivil toplum kuruluşlarının daha çok çaba sarf etmeleri gerektiğini ifade etti.
Arslan, 1 Mayıs kutlamalarını bu yıl Kocaeli’nde düzenleyeceklerini ifade ederek, programa Filistin ve Gazze’den de katılımcıların olacağını söyledi.

Öz Gıda-İş Sendikası’nın İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Lezita Fabrikası’nda sürdürdüğü örgütlenme mücadelesine de değinen Arslan, söz konusu şirketin baskı uyguladığını söyledi. Arslan, “Diyalog yerine sendikamızı muhatap almadı. İşçilere baskı yaparak, sendikayı işlevsiz hale getirme mücadelesine girişti” dedi.
Arslan, “Emeğe karşı, alın terine karşı bu şekilde düşmanca bir tavırla ilk defa karşılaşıyoruz. Grevdeki işçilerimizi yıldırmak için her türlü tehdidi, yöntemi kullanarak grevi işlevsiz hale getirmeye çalışıyorlar. Hindistan’dan getirdikleri 50 kadar işçiyi çalıştırmaya da başlamışlar. Karşımızda hukuk tanımayan, para gücüyle çalışanları baskı altına almak isteyen bir işveren var ama buna rağmen mücadelemizi bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı