Hamas, Lübnan'da “Aksa Tufanı İzcileri” grubu kurdu

Hamas, Lübnan'da “Aksa Tufanı İzcileri” grubunun kurulduğunu duyurarak, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik sürdürdüğü savaşın gölgesinde Lübnan'daki Filistin halkını izci grubuna katılmaya çağırdı

DÜNYA 05.12.2023, 08:30
Hamas, Lübnan'da “Aksa Tufanı İzcileri” grubu kurdu
Lübnan'daki Hamas Hareketinin yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan'da "Aksa Tufanı İzcileri" grubunun kurulduğu belirtildi.
Filistin halkının gençleri ve erkeklerinin izci grubuna katılarak kendi halkının geleceğinin şekillendirilmesine, Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın özgürleştirilmesine katılmaya çağrıldığı açıklamada, Filistin halkının, bulundukları her yerde mevcut ve meşru tüm yollarla İsrail'e karşı direnmedeki rolünün önemi vurgulandı.
Açıklamada, Lübnan'da Aksa Tufanı İzcileri grubunun kurulmasının, erkeklerin ve gençlerin İsrail'e karşı direniş projesine katılmaları, onların enerjilerinden, bilimsel ve sanatsal yeteneklerinden faydalanılmasına yönelik bir çaba olarak ortaya çıktığı belirtildi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.
İşgalci İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi'ne düzenlenen kara saldırılarında 75, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.
Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 899’a yükseldi.
İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi işgalcilerin saldırılarında 258 Filistinli hayatını kaybetti.
İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı.
Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

Katil İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.
Siyonist İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.
İşgalci İsrail ordusu ,1 Aralık'ta "insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı