Hamileler dikkat, araştırma yayımlandı! Bu içecek otizm tehlikesini artırıyor

DSÖ'nün yakın zamanda kanserojen sınıfına soktuğu aspartam, hamilelik döneminde diyet içecek tüketimi ile erkek çocuklarda otizm görülmesi arasında bir bağlantı olabileceğine dair yeni bir araştırmaya konu oldu.

GÜNDEM 30.09.2023, 16:45
4
Hamileler dikkat, araştırma yayımlandı! Bu içecek otizm tehlikesini artırıyor
Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi tarafından yürütülen araştırmada, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan 235 ve bu gelişim bozukluğuna sahip olmayan 131 çocuğun ebeveynlerine hamilelik ve emzirme dönemindeki diyet içecek ve yapay tatlandırıcı tüketim sıklığı soruldu.

Araştırma sonuçları, otizm spektrum bozukluğu olan erkek çocuklarının, hamilelik döneminde diyet içecek tüketen bir anneye sahip olma ihtimalinin normal erkek çocuklara göre 3 kat daha fazla olduğunu gösterdi.
Araştırmacılar, bu bulgunun hamilelik döneminde diyet içecek tüketiminin erkek bebeklerde otizm riskini artırabileceğine işaret ettiğini belirtiyorlar. Ancak, araştırmanın nispeten küçük bir örneklem üzerinde yapıldığı ve daha büyük ölçekli çalışmalar yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Araştırma kapsamında, kız çocuklarına ilişkin istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı.

Araştırma, hamilelik döneminde diyet içecek tüketiminin erkek bebeklerde otizm riskini artırabileceğine dair bir ipucu sunuyor. Ancak, daha büyük ölçekli çalışmalar yapılması ve araştırma bulgularının diğer çalışmalarla desteklenmesinin gerekliliği vurgulanıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:52
Güneş 05:30
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:01
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı