Hamsi bollaştı fiyatı düştü: Kilosu 70-80 TL

Karadeniz'de en çok tüketilen balık çeşitlerinden biri olan hamsi havalar soğuduğunda daha çok tercih ediliyor. Son zamanlarda bol çıkmaya başlayan hamsinin fiyatı, Samsun'da 70-80 liraya kadar düştü.

EKONOMİ 12.10.2023, 15:40
1
Hamsi bollaştı fiyatı düştü: Kilosu 70-80 TL
Samsun’daki balıkçılar, hamsinin bol miktarda yakalandığını ve kilogram fiyatının 70 liraya indiğini belirtti.
Karadeniz’in en sevilen balıklarından biri olan hamsi, soğuk havalarla birlikte daha çok rağbet görüyor. Hamsi büyüklüğüne göre 70-80 lira arasında satılıyor.
Tarihi Saathane Meydanı’nda balıkçılık yapan Muhammed Kıyak, AA muhabirine, soğuk havaların balığa olan ilgiyi artırdığını belirtti.
Hamsinin daha da çoğalmasını umduklarını dile getiren Kıyak, "Bu sene vatandaş hamsiye doyacak. Mezgit, barbun, istavrit, hamsi balığı bol çıkıyor. Bu sene bereketli geçiyor. Bu sene vatandaşımız balığa da doyacak, hamsiye de doyacak." ifadelerini kullandı.
Palamudun bu sezon az bulunduğunu ifade eden Kıyak, şunları söyledi:
"Vatandaşımızın balığa olan ilgisinden memnunuz. Et ve tavuk fiyatlarına baktığımız zaman balık fiyatı gerçekten düştü. Zamanı geliyor kilosu 40-50 liraya balık satıyoruz. Et ürünlerine baktığımız zaman balık gerçekten çok ucuz. Hamsi balığına vatandaşın ilgisi çok. Sezonun başında hamsi 100-150 lirayı gördü. Şu an 80 liraya düştü fiyatı. Gün geçtikçe hamsinin fiyatı daha çok düşecek. Havaların biraz daha soğumasını bekleyelim. Hamsi bollaşacak. Şu anda hamsi yağlandı. Daha da iyi olacak. Hamsi yeniyor. Tavası mısır unuyla çok güzel oluyor. Yağışlar arttıkça hamsi yağlanır. "
Vatandaşlardan İsmet Akça da ete kıyasla balığın daha uygun fiyatlarda olduğunu, bu yüzden tercih edildiğini söyleyerek " Fiyatlar normal. Ne ucuz ne de çok pahalı. Vatandaş bu fiyatlara balık alır."” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı