Hane Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları 2024

İhtiyaç sahibinin sadece kendisine değil tüm aile bireylerine yapılan yardım hane yardımı olarak biliniyor. Hane yardımı kapsamında kira, giyim ve kişisel bakım gibi ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanıyor.

EKONOMİ 03.04.2024, 12:15
1
Hane Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları 2024
Ülkemizde belediyeler ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından birçok farklı yardım programı yürütülüyor. Bu yardım projeleri kapsamında dar gelirli aileler, engelli bireyler ve geliri olmayan ailelere ekonomik açıdan destek olunması amaçlanıyor.
Dar gelirli vatandaşlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan yardımlar arasında hane yardımı projesi de yer alır. Bu yardım sadece başvuru yapan kişinin değil aynı zamanda tüm aile bireylerinin yararlanabileceği bir destek programıdır. Hane yardımı ile kişi ve ailelerine kira, giysi, gıda ve kişisel bakım ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına nakdi yardımlar yapılır.

Hane yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, kaymakamlıkları ve valilikler gibi pek çok kurum tarafından yapıldığı gibi farklı vakıflar, Kızılay gibi kurumlar tarafından da yapılmaktadır.
Hane yardımı kapsamında kişilerin en çok başvuru yaptığı yardımlar arasında gıda yardımları yer alıyor. Aynı zamanda soğuk kış aylarında kömür ve odun gibi yakacak yardımları ve doğalgaz ödemelerini kapsayan ısınma yardımların da vatandaşların en çok başvuru yaptığı yardımlar arasında yer alıyor.

Hane yardımları kapsamında birçok belediye, ihtiyaç sahibi bireyler ve aileleri için sosyal destek kartı uygulaması sunuyor. Bu kartlar ile vatandaşlar hem kendisi hem de ailesi için anlaşmalı marketlerden gıda, kişisel bakım malzemeleri ve temizlik malzemeleri gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.
Sosyal yardım kartlarının yanı sıra bazı vatandaşlara yeşil kart yardımı da yapılıyor. Yeşil karta sahip olan vatandaşlar, bu vatandaşların eşi ve çocukları da devlet hastanelerinden ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti alabiliyor. Bu vatandaşların sağlık primleri ise devlet tarafından ödeniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belediyeler tarafından sıklıkla karşılanan hane yardımları illerin valilikleri ya da kaymakamlıkları tarafından da karşılanabiliyor. Aynı zamanda ilgili vakıflar aracılığı ile de kişilerin hane yardımı alması mümkündür. Hane yardımı kapsamında yer alan destekler ise şu şekilde sıralanabilir;

Hane yardımından yaralanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, bağlı bulundukları belediyelere giderek yardım başvurusunda bulunabilir. Belediyelerden yardım başvurusu yapmak için bağlı bulunulan belediyenin telefon numarası üzerinden de yardım işlemleri tamamlanabilir. Belediyelerin yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ya da ilçe müdürlüklerine de başvurular yapılabilir.
Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü de hane yardımı başvurusu yapılabilecek yetkili merciler arasında yer almaktadır.

Hane yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların belli şartlara uygun olması gerekir. İlk olarak bu kişilerin düzenli bir işinin olmaması ve aylık düzenli bir gelirlerinin de bulunmaması gerekir. Hane yardımı başvurusundan yararlanacak olan kişiler şu şekilde sıralanabilir;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı