Hava kirliliği kansere yol açıyor

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, hava kirliliğinin kanser riskini artırdığını ve sigara içmeyenlerde de akciğer kanseri görülebileceğini açıkladı.

SAĞLIK 04.04.2024, 11:20
Hava kirliliği kansere yol açıyor
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, hava kirliliğinin kansere neden olabilecek önemli bir risk faktörü olduğunu söyledi. Bilir, sigara içmeyenlerde de akciğer kanseri görülebildiğini ve bunun en önemli nedenlerinden birinin hava kirliliği olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, her yıl 6,7 milyon insan hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybediyor. 2023 Dünya Hava Kalitesi Raporu'na göre ise 134 ülke ve bölgeden 124'ünde hava kirliliği DSÖ'nün belirlediği sınırları aşıyor.

En kirli hava Bangladeş'te, en temiz hava ise Fransız Polinezyası'nda. Türkiye 20,3 birim PM2,5 yoğunluğu ile 44. sırada yer alıyor.

Prof. Dr. Nazmi Bilir, 2,5 mikron boyutundaki partiküllerin solunum yollarından akciğere kadar ulaşabildiğini ve bu partiküllerin DNA'ya zarar vererek kansere neden olabileceğini açıkladı. Hava kirliliğinin ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarına, astım ataklarına ve kalp hastalıklarına da yol açabileceğini belirtti.
Bilir, hava kirliliği ile mücadelede kamuya, hükümete ve sanayi kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü vurguladı. Fosil yakıt kullanımının azaltılması, toplu taşımanın teşvik edilmesi, bisiklet ve elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılması gibi önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı