Hayallerine deprem bile engel olamadı: Abla-kardeşin ‘Tıp fakültesi’ sevinci

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde yaşayan ve depremin ardından Adıyaman'da üniversite sınavına hazırlanan Fatma Nida (20) ve kardeşi Nurullah Yaşar (18) Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı

AİLE 22.08.2023, 15:30
Hayallerine deprem bile engel olamadı: Abla-kardeşin ‘Tıp fakültesi’ sevinci
Cevdet Paşa Mahallesi’nde oturan Fatma Nida ve Nurullah Yaşar kardeşler, depremden sonra Adıyaman’daki konteyner kentte kalmaya başladılar. Depremden etkilenmelerine rağmen, konteynerde günde 8 saatlik bir programla ders çalışıp sınava hazırlandılar.
Ders çalışmanın dışında kalan zamanlarında depremzedelere yardım etmek için çalışan iki kardeş, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçlarını öğrendikten sonra tercihlerini birlikte yaptılar. İki kardeş, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandılar.
Kardeşiyle birlikte ders çalışırken birbirlerine destek olduklarını söyleyen Fatma Nida Yaşar, soruları birlikte çözüp tartışarak günde ortalama 8 saat ders çalıştıklarını anlattı.
Kardeşiyle aynı üniversitede, aynı bölümde okuyacak olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığını ifade eden Fatma Nida Yaşar, ” Deprem hepimizi çok etkiledi, özellikle öğrenciler açısından. Hayatımızın çok büyük bir dönüm noktası olan bir sınavla karşı karşıyaydık. Buna rağmen ve bu kadar büyük bir felakete rağmen bir şekilde toparlanmak zorundaydık. Bırakıp gitmek gibi bir lüksümüz de yoktu. Tüm hayatımızı belirleyecekti, o yüzden kardeşim de ben de disiplinli ve programlı bir şekilde, en az 8 saat olmak kaydıyla ders çalıştık. Beraber yardımlaştık, ortam her ne kadar elverişli olmasa da biz yine de bir şekilde ortam oluşturarak çalıştık diyebilirim. Bunun neticesi olarak, çok şükür iyi bir sonuç alarak hayalimiz olan fakülteye yerleşebildik. Aslında yakın seviyelerimiz olduğunu biliyorduk, biz deneme sınavlarında ben onu geçerken, diğer sınavda o beni geçiyordu. Ama buna rağmen aynı fakülte olması güzel sürpriz oldu diyebilirim. İkimizin de hedefi iyi bir tıp fakültesiydi, kardeşim ile aynı üniversitede aynı bölümde okuyacak olmanın heyecanını yaşıyorum” dedi.
Depremden sonra ablasıyla birlikte inançla çalıştıklarını belirten Nurullah Yaşar, ablasının her zaman en yakını olduğunu, bundan sonra da sınıf arkadaşı olacağını söyledi.
Nurullah Yaşar, “Ablam ile aynı liseyi bitirirken sınavlara da beraber hazırlandık. Beklenmeyen deprem felaketi yaşadık. Bizim için toparlanmak biraz zor oldu. Depremin ardında yaklaşık 1 ay çalışma imkanımız olmadı, bende bu sürede bir vakıfla deprem bölgelerine yardım götürerek değerlendirdim. Sonra tekrardan derslere dönmemiz gerektiğini biliyorduk. Asla pes etmeden tekrar başladık neticesinde güzel bir sonuç elde ettiğimize inanıyorum. Sınav açıklandığı zaman aynı üniversite olabileceğini düşünürken yine de çok beklemiyorduk. Bizim için biraz sürpriz oldu. İnşallah bundan sonra da beraber okur, üniversiteyi bitirir istediğimiz hedefe ulaşırız. Ablam en yakınımdı, artık sınıf arkadaşım da oldu” diye konuştu.
Çocuklarının tıp fakültesi kazandığı için çok mutlu olan baba Fevzi ve anne Gülsüm Yaşar, evlatları ile gurur duyduklarını söylediler.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı