Hayvancılıkta yeni dönem! Hayvan ithalatını artık yalnızca devlet yapacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, et fiyatlarındaki yükselişe çözüm olarak artık hayvan ithalatını yalnızca devletin yapacağı bir uygulamaya geçileceğini açıkladı.

EKONOMİ 22.01.2024, 14:05
Hayvancılıkta yeni dönem! Hayvan ithalatını artık yalnızca devlet yapacak
Bakan İbrahim Yumaklı duyurdu: Yurtdışından canlı hayvan ithalatını artık özel sektör değil devlet yapacak.
Yumaklı, yeni uygulamayla birlikte ithal edilen hayvanların artık 4 ay satılamayacağını böylece al-sat sebebiyle oluşan fiyat artışlarının da önleneceğini belirtti.
NTV'de yer alan habere göre, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvan ithalatıyla ilgili yeni uygulamalara gidileceğini duyurdu.
Yumaklı şunları söyledi:
"Et ve Süt Kurumu ve birlikler taleplerini bize iletecek. Biz uygun gördüğümüz kadar hayvanı seçerek getireceğiz. Yani artık hayvan ithalatında özel sektör olmayacak. Aşıları yapılmış hayvanların garantisi de biz olacağız. Ayrıca ithal edilen hayvanlar 4 ay boyunca satılamayacak. Böylece al-sat yaparak fiyat yükseltilemeyecek.”
Bakan Yumaklı, yurtiçi et piyasasındaki dengeyi hayvan ithalatı işinin özel sektöre bırakılmasının bozduğunu vurguladı.
Yumaklı, "Özel sektör ithal ettiği hayvanı bazen kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor. Fiyat oluşumunu bekliyor." dedi. Tarım Bakanı, yeni uygulanacak sistemle özel sektörün sebep olduğu fiyat artışlarını önlenmeyi hedeflediklerini açıkladı.
Hayvancılıkta nihai hedefin ise hayvan ithalatını bitirebilmek olduğunun altını çizen Yumaklı, bunun için kaliteyi artıracak az miktarda alım yapılacağını belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı