Hedef Kudüs’ün fethidir

Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen İstanbul’un Fethi’nin 568’inci yılı programı, bu yıl  “İstanbul’un ve Kudüs’ün fethi”  temasıyla kutlandı…

GÜNDEM 31.05.2021, 04:35
27
Hedef Kudüs’ün fethidir
İstanbul’un Fethi’nin 568’inci yılı heyecan ve coşkuyla kutlandı. Çağ açıp çağ kapatan fetih programında, İstanbul’dan Kudüs’ün yeniden fethedileceği inancı tüm dünyaya haykırıldı. Kovid-19 pandemi tedbirleri kapsamında online gerçekleştirilen programda milyonlar, ekranları başında fetih heyecanını yaşadı.

Programda konuşan Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk, “İstanbul’un fethi bizim tarihimizin en parlak sayfalarındandır. Bütün imanlı gençlerimiz, Fatih Sultan Mehmet Han’ı, bu büyük insanı gençliğe örnek kabul etmektedirler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), fetih için üç şeyin gerekli olduğunu belirtiyor. Birincisi inanç, ikincisi kumandan, üçüncüsü de inançlı askerler. Bundan dolayıdır ki; İstanbul’un fethi müjdelenirken ‘Ne güzel kumandan, ne güzel asker’ vurgusu yapılmıştır” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bugün İslam dünyasının hiç karşılaşmak istemediği bir manzarayla karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, yaşanan sorunlar karşısında İslam ülkelerinin bir araya gelmesi gerektiğine vurgu yaptı. İstanbul gibi Kudüs’ün fethedileceğine işaret eden Karamollaoğlu, “Ayağa kalkacağız. Her birimiz kendi sahasında örnek bir insan haline gelecek ve biz, dünyaya örnek bir Kudüs nasıl olmalıdır, onu göstereceğiz” dedi.

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, gençliğin fetihlerden çıkaracağı derslere ilişkin olarak konuşmasına, Anadolu Gençlik’in ve Millî Gençlik’in fetihlere verdiği öneme vurgu yaparak şöyle devam etti: “Mekke’nin Fethi’ni, İstanbul’un Fethi’ni, Diyarbakır’ın Fethi’ni bu ülkede gündeme taşıyan Anadolu Gençlik Derneğimizin, Millî Gençlik’in elbette Kudüs’ten vazgeçmesi de mümkün değildir. Mescid-i Aksa ve çevresi için, Kudüs ve civarı için, yani Filistin toprakları için İsra Sûresi’nde çevresinin mübarek kılındığı söylenmiştir.”

Fİilistin'den HAMAS Yurt Dışı Sorumlusu Halid Meşal; Kudüs’ün Sultan Abdülhamid Han’ın mirası olduğunun altını çizerek, “Türkiye halkı, sizin Filistin’e dair uzun ve şanlı bir tarihiniz var. Siz daima Kudüs’ün ve Filistin’in hamisi, koruyucusu oldunuz. Bu da Filistin’in kurtuluşuna ve özgürleşmesine vesile olacaktır. İstanbul’un camilerinde beraberce namaz kıldığımız gibi Mescid-i Aksa’da da namaz kılacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Fetih programına TV5, Kanal 42, Kudüs TV, AGD TV ekranları başta olmak
üzere birçok ulusal ve yerel televizyon ve radyo kanalı vasıtasıyla Türkiye’nin
81 ilinden Avrupa’ya, Asya’dan Afrika’ya, Avustralya’dan Amerika’ya, 7’den 70’e herkes ekranları başında fetih coşkusuna ortak oldu.
Programda konuşan Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk, “İstanbul’un fethi bizim tarihimizin en parlak sayfalarındandır. Bütün imanlı gençlerimiz, Fatih Sultan Mehmet Han’ı bu büyük insanı gençliğe örnek kabul etmektedirler. Peygamber Efendimiz (sav), fetih için üç şeyin gerekli olduğunu belirtiyor. Birincisi inanç, ikincisi kumandan, üçüncüsü de inançlı askerler. Bundan dolayıdır ki; İstanbul’un fethi müjdelenirken; ‘Ne güzel kumandan, ne güzel asker’ vurgusu yapılmıştır. Bu gerçeklerden ders almaya bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” dedi.  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bugün İslam dünyasının hiç karşılaşmak istemediği bir manzarayla karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, yaşanan sorunlar karşısında İslam ülkelerinin bir araya gelmesi gerektiğine vurgu yaptı. İstanbul gibi Kudüs’ün fethedileceğine işaret eden Karamollaoğlu, “Ayağa kalkacağız. Her birimiz kendi sahasında örnek bir insan haline gelecek ve biz dünyaya örnek bir Kudüs nasıl olmalıdır, onu göstereceğiz” dedi.
Türkiye’nin en büyük gençlik hareketi olan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Millî Gençlik Vakfı (MGV), her yıl düzenlediği İstanbul’un Fethi programını bu yıl Kudüs’ün Fethi ile beraber online olarak gerçekleştirdi. Her yıl fetih coşkusunu stadyumlarda, salonlarda omuz omuza yaşayan on binlerce AGD’li genç, bu yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle, fiziken bir arada olamasa da yürekleri ile bir arada olup bu coşkuyu kutladı. Ekranlara taşınan fetih coşkusu, sadece Türkiye’nin dört bir yanında değil, tüm dünyadaki fetih sevdalılarının gönlünü bir araya getirdi. İstanbul’un Fethi ve Kudüs’ün Fethi coşkusu ekranlardan tüm dünyaya yayıldı.

Fetih programı TV5, Kanal 42, Kudüs TV, AGD TV ekranları başta olmak üzere birçok ulusal ve yerel televizyon kanalı ile radyolar vasıtasıyla Türkiye’nin 81 ilinden Avrupa’ya, Asya’dan Afrika’ya, Avustralya’dan Amerika’ya, 7’den 70’e herkes, ekranları başında fetih coşkusuna ortak oldu. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan fetih şöleninde İstanbul’un Fethi’ni ve Kudüs’ün Fethi’ni anlatan sinevizyon gösterimleri yapıldı. Programda Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AGD Genel Başkanı Salih Turhan ve HAMAS Yurt Dışı Sorumlusu Halid Meşal, fethin manası ve programın önemiyle ilgili konuşmalarını gerçekleştirdi. Ezgiler, marşlar, mehteran gösterisi, fethi anlatan sinevizyon gösterimleri ve bir dizi etkinlikle fetih coşkusu tüm dünyada yaşandı.
Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk

Programda konuşmalarını gerçekleştiren Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk, fetihlerin İslam âlemi ve insanlık açısından önemine vurgu yaparak, “İstanbul’un fethi bizim tarihimizin en parlak sayfalarındandır. Fetihlerin insanlık tarihine etkileri ölçüsünde değerlendirildiği zaman şunları görüyoruz. Birinci olarak Mekke’nin Fethi, insanlık tarihinin en önemli ve eşsiz bir olayıdır. İkincisi Kudüs’ün Fethi’de, insanlık tarihinin çok önemli bir olayıdır. Arkasından İstanbul’un Fethi geliyor ki; bu da aynı şekilde insanlık tarihinin çok mühim olaylarından biridir. Bu fetihler; ruh kökümüzü, aslımızı, özümüzü tanımamıza vesile olmaktadır. Aynı zamanda, yeni büyük fetihler yapabilmemiz için şahlanışımızın enerjisini, inancını, aşkını, şevkini, heyecanını kalbimize koymaktadır” ifadelerini kullandı.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın güzel bir gençlik örneği olduğuna dikkat çeken Asiltürk, “Bütün imanlı gençlerimiz, Fatih Sultan Mehmet Han’ı bu büyük insanı gençliğe örnek kabul etmektedirler. Peygamber Efendimiz (sav), fetih için üç şeyin gerekli olduğunu belirtiyor. Birincisi inanç, ikincisi kumandan, üçüncüsü de inançlı askerler. Bundan dolayıdır ki; İstanbul’un fethi müjdelenirken; ‘Ne güzel kumandan, ne güzel asker’ vurgusu yapılmıştır. Bu gerçeklerden ders almaya bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Milletimizi ve tüm insanlığı her türlü zulüm ve haksızlıktan kurtararak adil bir düzene kavuşturmak için yeni fetihlerin yapılması gerekir. Milletimizi hak, adalet, barış ve kardeşlik ortamına kavuşturabilmek, ahlaki ve manevi değerlerimizi tam anlamıyla yaşayabilmek için bir fetih heyecanıyla bütün gücümüzle çalışmaya mecburuz” diye konuştu.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, dünyadaki zulümlerin sona ermesi için İslam âleminin bir araya gelmesi ve birlik olması gerekliliğine dikkat çekti. Ecdadımızın büyük bir destan yazdığının altını çizen Karamollaoğlu, “Peygamber Efendimiz’in (sav) müjdesini verdiği fetih gerçekleşti. Bu fetihlerin verdiği manalar geniştir. Bir fethin gerçekleşmesi, bir mücadelenin başarıya ulaşması ancak ve ancak inançla, azimle ve fedakârlıkla olur. Bunlar yetmez, işin gereğinin sağlanmasıyla fetih gerçekleşir. Bugün dünyada İslam âlemi olarak hiç de arzu etmediğimiz bir manzara ile karşı karşıyayız. En başında Müslümanlar bir araya gelmekten aciz. Bir araya gelme yerine birbirlerini çekiştirmeyi, birbirlerine karşı tavır almayı, bunu yaparken de Müslümanları kullanmak isteyenlere adeta destek vermeyi şiar haline getirmişlerdir” değerlendirmesinde bulundu.

Karamollaoğlu, bir an önce İsrail’in Filistin halkına yönelik zulüm politikasının önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaparak, İslam âleminin bir araya gelmesi gerektiğine işaret etti. İstanbul’un Fethi’nde inancın temelini oluşturan prensibin adalet olduğunun altını çizen Karamollaoğlu, “Onun için Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’u fethettiği zaman sadece fethin sembolü olarak karşılığını ödeyip Ayasofya’yı ibadethane olarak vakfetti. Hamd olsun, Ayasofya bugün yeniden ibadete açıldı. Kudüs’ü de aynı şekilde yeniden fethedip, orada adaleti, insan haklarını, fikir, düşünce, inanç hürriyetini, güzel ahlakı tesis etmeden oradaki Müslümanlar huzur ve barışa hep hasret kalırlar. Bu bizim şu anda İstanbul’un fethi kadar önem verdiğimiz bir konu olarak her zaman gündemimizin baş maddesi olarak başvurulmalıdır. Bu bizim bir sorumluluğumuzdur. Fatih, İstanbul’u fethederken nasıl her türlü çareye başvurmuşsa; öncelikle kısa bir sürede Rumeli Hisarı’nı inşa etmiş, gemileri karadan yürütmüş, surları dövecek topların imalatını gerçekleştirmiş ise şimdi biz benzer adımları atmak ile mükellefiz. Ayağa kalkacağız. Her birimiz kendi sahasında örnek bir insan haline gelecek ve biz dünyaya örnek bir Kudüs nasıl olmalıdır, onu göstereceğiz” ifadelerini kullandı.
AGD Genel Başkanı Salih Turhan

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, gençliğin fetihlerden çıkaracağı derslere, Anadolu Gençlik’in ve Milli Gençlik’in fetihlere verdiği öneme vurgu yaparak, şöyle devam etti: “Mekke’nin Fethi’ni, İstanbul’un Fethi’ni, Diyarbakır’ın fethini bu ülkede gündeme taşıyan Anadolu Gençlik Derneğimizin, Millî Gençlik’in elbette Kudüs’ten vazgeçmesi de mümkün değildir. Mescid-i Aksa ve çevresi için, Kudüs ve civarı için, yani Filistin toprakları için, İsra Sûresi’nde, çevresinin mübarek kılındığı söylenmiştir. Maide Sûresi’nde topraklarının kutsallığı vurgulanmıştır. Enbiya ve Araf sûrelerinde bereketlendirilmiş belde olarak nitelendirilmiştir. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve Filistin topraklarının mübarekliği ve Müslümanlar için kutsallığı ayet-i kerimeler ile sabittir. Mescid-i Aksa, gece yürüyüşünün son durağıdır. Efendimiz’in (sav) boykot yıllarının ve hüzün yılının ardından bir gecede Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, yani Mekke’den Kudüs’e yaptığı o yürüyüş karanlıktan aydınlığa, hicretten devlete, baskı ve zulüm düzeninden adil bir düzene geçişin müjdecisi olmuştur.”

“Fethin Şafağında Ayasofya’da Buluşuyoruz” sloganıyla düzenlenen sabah namazı buluşmasına binlerce kişi akın etti. AGD İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç, “Ayasofya Camii senin zincirlerin kırıldı ama şimdi kardeşin Mescid-i Aksa öksüz. Öyle ise Millî Gençlik, Mescid-i Aksa özgür kalana kadar eylemdedir ve ayaktadır.” dedi.

#FetihNesliBuluşuyor hashtag çalışması ile ekranlarının başından programı takip eden Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın çeşitli yerlerden izleyicilerin paylaşımları ile bu gecede hanelerin fetih coşkusuyla dolduğu bir kez daha görülmüş oldu. Dünyanın her yerinden katılımcılar programa yoğun ilgi gösterdiler. Twitter üzerinden yürütülen hashtag çalışması Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer alırken, dünya gündemine de girerek sosyal medya üzerinden gönüller İstanbul’un ve Kudüs’ün Fethi’ni tüm dünya ile paylaştı.

İstanbul’un Fethi’ne özel bilgi yarışması AGD Ortaokullar Komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Kâşif öğrencilerinin katıldığı ödüllü bilgi yarışmasına yüzlerce ortaokul genci katılım gösterirken, yarışmada başarılı olanlar ödüllendirildi. Ayrıca AGD Ortaokul Komisyonu’nun geceye özel düzenlediği çekilişin sonuçları açıklandı.

Bu yıl fetih programında hatıra bileti (e-Bilet) uygulamasıyla yüz binlerce kişiye hatıra biletleri basıldı. E-fetih.com üzerinden e-biletlerine program öncesi ulaşan katılımcılar, biletlerini sosyal medya mecralarından paylaşarak, yakınlarını ve takipçilerini fetih coşkusuna davet ettiler.

Programın sonunda ise basılan Fetih biletleri üzerinden bir çekiliş gerçekleştirildi. Çekiliş hediyeleri 50 kişiye geceye özel hazırlanmış tablo, 25 kişiye Anadolu Gençlik Dergisi e-aboneliği, 25 kişiye Genç İstikbal Dergisi e-aboneliği çekiliş sonucunda e-fetih.com üzerinden açıklandı. DİN-BİR-DER Ankara Şube Başkanı Abdulkadir İnce, Kudüs başta olmak üzere tüm mazlum coğrafyaların kurtuluşu için dualarını gerçekleştirmesiyle program sona erdi.

Filistin’den HAMAS Yurt Dışı Sorumlusu Halid Meşal; Kudüs’ün Sultan Abdülhamid Han’ın mirası olduğunun altını çizerek, “Türkiye halkı, sizin Filistin’e dair uzun ve şanlı bir tarihiniz var. Siz daima Kudüs’ün ve Filistin’in hamisi, koruyucusu oldunuz. Bu da Filistin kurtuluşuna ve özgürleşmesine vesile olacaktır. Türkiye halkının Kudüs ve Filistin’e verdiği destek halkımızın inancını artırdı. Büyük bir savaş verdik ve düşmanları hezimete uğrattık. Düşmanlarımız askeri üstünlüğe rağmen mağlup olarak Kudüs’ten çıkmışlardır. Allah’a hamd olsun; halkımız ve İslam ümmeti bu savaştan başı dik çıkmıştır. Bu zafer inşallah Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın yeniden özgürlüğe kavuşacağının müjdecisi olacaktır. O zaman İstanbul’un camilerinde beraberce namaz kıldığımız gibi Mescid-i Aksa’da da namaz kılacağız” değerlendirmesinde bulundu.

4 saat süren ve bir milyona yakın izlenmeye ulaşan, Şevket Uzun’un sunumlarıyla gerçekleşen programda Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle Türkiye Kur’an-ı Kerim Okuma Birincisi Ali Pamuklu, Hamidiye Camii İmam Hatibi - Kurra Hafız Emrullah Karaman, kaside dinletileriyle Muhsin Kara gönüllerin pasını sildi. Sanatçılar Harun Beyaz, Mustafa İspir, Osman Gündüz, Savaş Talha ve Grup Anadolu Gençlik üyeleri söyledikleri ezgiler ile kalpleri heyecanla doldurdu. Programda Millî Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın 1995 yılı fetih programı konuşması da izleyicilerle buluştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:29
Öğle 12:58
İkindi 15:51
Akşam 18:16
Yatsı 19:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Whatsap İhbar Hattı