Son Dakika

“Helikopter uçağın yerini tutmaz”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “yangın uçakları yerine helikopterler uygun görüldü” sözlerini eleştiren Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş Milli Gazete'ye açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 07.08.2021, 04:35
38
“Helikopter uçağın yerini tutmaz”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “yangın uçakları yerine helikopterler uygun görüldü” sözlerini eleştiren Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş gazetemize yaptığı açıklamada, “Yangın söndürmede uçakların yeri ayrı, helikopterlerin yeri farklıdır. Helikopter soğutma bölümünde kullanılır” dedi. THK eski başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş ise THK uçaklarının hâlâ görev yapabilecek sağlamlıkta olduğunu söyleyerek, “Bu uçakların ömürleri 50 yıldan az değildir. Daha 15-20 yıl çok rahatlıkla uçabilir” diye konuştu.
Türkiye, geçtiğimiz hafta itibariyle yurdun birçok bölgesinde başlayan ve bir türlü söndürülemeyen yangınlar sebebiyle ağır bir tahribat süreci geçiriyor. Vatandaşlarımızın vefat ettiği, binlerce hektar ormanlık alanın kül olduğu, çiftçilerimizin ekmek kapısı olan tarım arazilerinin ve binlerce orman canlısının zarar gördüğü dev yangınlarda ciddi bir seferberlik haline geçilmiş durumda. Devletin bütün kurumları yangını söndürebilmek için mücadele ediyor. Uzun yıllar gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında yangın söndürmede aktif bir vazife gören yangın söndürme uçaklarının atıl duruma getirilmesi ve son yangınlarda kullanılamaması hâlâ tartışılıyor.
Bakan Pakdemirli’nin “yangın uçakları yerine helikopterler uygun görüldü” sözlerini eleştiren Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, “Koruyucu tedbirleri konuşmamız gerekirken ormanlarımız yandıktan sonra konuşmak beni üzüyor. THK’ya ait eski uçak yok, bakımsız olabilirler ama onlar da düzeltilir. Bu uçaklar 2016’da İsrail’deki, 2017’de Gürcistan’daki büyük yangınları söndürmede fevkalade aktif görevler yaptılar. Uçaklarımızın İsrail ve Gürcistan’daki yangınları söndürmede başarısından sonra İtalya ve Arnavutluk da bu uçakları kullanmak istediklerini resmi olarak beyan etmişlerdi. Diyorlar ki helikopterler uçakların yerini tutuyor. Hayır, 30 yıldır pilotum, beni kandıramazlar. Yangın söndürmede uçakların yeri ayrı helikopterlerin yeri farklıdır. Helikopter soğutma bölümünde kullanılır. İkisi birlikte kullanılmalıdır ama birbirinin yerini asla tutmazlar. Yangın söndürme uçakları yangınları önlemede ve söndürmede büyük bir ihtiyaçtır” diye konuştu.
THK’nın yangın uçaklarına ilişkin tartışma ilk olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin beyanlarıyla başladı. THK’nın uçaklarını adeta hurda olarak tanımlayan Pakdemirli’nin sözleri tepki çekmişti. Yangınların başladığı ilk gün basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Pakdemirli, “Bizim THK ile sorunumuz yok. Bu uçaklarla ilgili problem var. Coğrafyaya göre uçak değil de helikopterin daha iyi olduğu kararı alınmış. Bu uçak, uçabilecek kapasitede değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil. Hâlâ antikacı dükkânı gibi 1960’lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklama yapılıyor. THK ile problemimiz yok, olmaz da” dedi.
Yangın uçakları tartışmasına katılan isimlerden biri de THK eski başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş oldu. THK uçaklarının hâlâ görev yapabilecek sağlamlıkta olduğunu savunan Karakuş, “Bu uçaklar yılın 12 ayı faal değil yılda sadece 4-5 ay kullanılıyor. Sene boyunca kullanılmadığı için kolay bozulmaları çok zor. Bunların ömürleri 50 yıldan az değildir. Daha 15-20 yıl çok rahatlıkla uçabilir. 2009-2019 arasındaki Orman Bakanlığı’nın ihalelerini aldılar ve gayet güzel yangın söndürme faaliyetleri yürüttüler. Orman Genel Müdürlüğü 2019’da sizin sutaşıma kapasiteniz 4,9 ton, biz 5 ton ve üzeri istiyoruz dediler. THK ihale gelirini alamadığından hiçbir uçağına yatırım yapmıyor. Bu sebepten 2 buçuk yıldır atıl durumda bekliyor” şeklinde konuştu. Karakuş, “2002 yılında 19 uçağımız 19 pilotumuz vardı. Yangın söndürme ihalelerini hep biz kazanıyorduk.16 uçak taahhüt ediyorduk 3 uçağımız boşta kalıyordu. Bu 3 uçağı normal olarak boşta kalma hakkı varken devriye olarak uçuruyorduk parasını biz karşılıyorduk” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı