Herkes merak ediyor: Neden yürürken kollarımızı sallarız? İşte sebebi!

Hemen hemen herkes yürürken kollarını salladığını fark etmez. Hatta kollarını sallamadan yürümeye çalıştığında zorlanır. Peki bunun sebebi nedir? İşte kollarımızı sallayarak yürümemizin nedeni!

AİLE 19.10.2023, 14:20
Herkes merak ediyor: Neden yürürken kollarımızı sallarız? İşte sebebi!
Yürüyüş yaparken, kollarımızı doğal olarak hareket ettiririz. Fakat bunu yapmamızın sebebini bilmeyiz ve kollarımızı hareketsiz bırakmaya çalıştığımızda zorlanırız. Peki, kollarımızı neden hareket ettirdiğimizi hiç düşündünüz mü? İşte cevapları…
Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar 2009 yılında yaptıkları bir çalışmada, yürüyüş sırasında kolların hareketsiz tutulmasının, normalde hareket ettirildiği duruma göre %12 daha fazla enerji tüketilmesine yol açtığını buldular.
Araştırmacılara göre, kolların hareket ettirilmesi ile vücudun ağırlık merkezi daha iyi dağılıyor ve bu da daha az enerji tüketilmesini sağlıyor. Ayrıca, kolların hareket ettirilmesi ile adım boyu ve hızı da artıyor ve bu da daha çok yol alınmasını mümkün kılıyor.
Tübitak’ta yayınlanan bir yazıya göre; yürüyüş esnasında kolların hareket ettirilmesinin, bacakların hareketine bağlı olarak vücudun üst kısmında oluşan dönel etkinin dengelemek için gerekli olduğu söyleniyor. Fakat, bu etki ancak sağ bacağın sol kol, sol bacağın da sağ kol ile uyumlu şekilde hareket ettiği zaman gerçekleşiyor.
Çalışmalara göre, sağ bacak ile sağ kol, sol bacak ile sol kol aynı anda hareket ettiğinde, normal yürüyüşe göre %26 daha fazla enerji tüketiliyor. Bu da kolların hareket ettirilmesi ile vücudun ağırlık merkezinin daha iyi dağıldığı ve bu sayede daha az enerji tüketildiği anlamına geliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 10 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:33
Öğle 12:36
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı