Son Dakika

Herkes sanki sıranın kendisine gelmesini bekliyor

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırılarına dikkat çekti.

GÜNDEM 09.07.2024, 04:35
1
Herkes sanki sıranın kendisine gelmesini bekliyor
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırılarına dikkat çekerek, İsrail’in tarihte görülmeyen şekilde vahşet uyguladığını belirterek, “Herkes sanki sıranın kendisine gelmesini bekliyor" ifadesini kullandı.

Çalışkan, İsrail Devleti'nin Nil ile Fırat nehirleri arasındaki toprakları kendi toprakları olarak iddia ettiğini söyledi. “Bilelim ki İsrail Devleti, haritasında da gösterdiği üzere Nil ile Fırat arasının kendi toprakları olduğunu iddia ediyor. Bu açıdan da ateşin Lübnan'a yayıldığı gerçeğiyle karşı karşıyayız" dedi. Ayrıca, bakanlar tarafından da belirtildiği üzere yeni bir dünya savaşının konuşulduğu bir dönemde olduklarını ifade etti.

Çalışkan, protestoların yetersiz kaldığını ve hükümetin daha somut adımlar atması gerektiğini vurguladı. "İktidar mensubu arkadaşların hemen hepsi bu konuda üzüntülerini belirttiler, kendilerine teşekkür ediyoruz ama artık ateş yerinde durmuyor; 40 bin insan öldü, 1 milyon insan açlık sınırıyla karşı karşıya. Onun için de bu mesele buradan protestolarla geçiştirilebilecek bir mesele asla değildir. ‘Nil'den Fırat'a kadar ‘arz-ı mevud’ bizim hedefimiz.’ diyen katillere karşı Hatay elden gittikten sonra mı harekete geçilecek? Gaziantep'e, Diyarbakır'a ateş sıçradıktan sonra mı anlaşılacak, müdahale edilecek?" dedi.

Türkiye'nin İsrail'e karşı somut adımlar atması gerektiğini söyleyen Çalışkan, şu önerileri sıraladı, "5901 sayılı Kanun'u uygulayın. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasına yönelik girişimde bulunun. İsrail ile ilişkileri kesin. İsrail ordusunda savaşan T. C. vatandaşları hakkında işlem başlatın. İsrail ordusunda savaşanların vatandaşlıktan çıkarılmasına yönelik kanun teklifini getirin.  Sekiz ayı aşkın bir süreden beri protesto etmekten, konuşmaktan, telin etmekten başka işe yarar bir adım atılmadı, hükümeti samimi olmaya ve ciddi adımlar atmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:00
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı