Son Dakika

“Hiçbir mahremiyetimiz kalmadı!”

İisrail’in katliamları sürerken, Filistinli kadınlar “mahremiyet” sorununu haykırıyor. Hiçbir şey yapmayan İslâm Âlemi liderleri, bunu da mı onur meselesi yapmayacak!

GÜNDEM 27.12.2023, 04:35
“Hiçbir mahremiyetimiz kalmadı!”
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana hava, deniz ve karadan yoğun saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde bugüne kadar 1,9 milyon kişi zorla göç ettirilirken, en temel ihtiyaçların dahi sağlanamadığı ortamlarda özellikle kadınlar mahremiyet ve hijyen sorunu yaşıyor. Filistinli kadın Suad Makbel, “Kadınlar olarak artık hiçbir mahremiyetimiz yok. Artık herkesin gözü önünde sokaklardayız” ifadelerini kullandı.

İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine göçe zorlanan Filistinliler, genellikle Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) bağlı okul ve kurumlara sığınıyor. Kapasitelerinin çok üzerinde kişiye ev sahipliği yapan bu merkezlerde, kadınların tuvalet ve banyoyu kullanabilmeleri veya kendilerine özel odalarda kalabilmeleri çok zor. Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’nın kapalı kalmasıyla da kadın hijyen malzemeleri bölgeye giremiyor.
“Zor koşullarda doğum yapıyorlar”
BM Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet, Sebepleri ve Sonuçları Özel Raportörü Rim es-Salim, “Filistinli kadınların onuruna ve haklarına yönelik saldırı, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki yıkıcı savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana yeni ve korkunç boyutlara ulaştı” ifadelerini kullandı. Salim, hamile kadınların, anestezi, cerrahi müdahale veya sağlık önlemleri olmadan zor koşullarda doğum yaptığına işaret etti.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde bulunan sığınma merkezinde kadınlar tuvalete girebilmek için uzun kuyruklarda bekliyor. Gazze kentinin kuzeybatısından göçe zorlanan Suad Makbel (43), “Tuvaletler için bile kuyruğa girmemiz gerekiyor. Gazze’de başımıza gelenler yetmedi mi? Onurumuza hakarete burada da katlanmak zorunda mıyız? Kadınlar, olarak artık hiçbir mahremiyetimiz yok. Artık herkesin gözü önünde sokaklardayız” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı