Hindistan'da zulüm devam ediyor! Cami yıkıp tapınak yaptılar!

Siyonizm'den ilham alınarak kurulan İslam düşmanı Hindutva hareketi, Hindistan'da İslami değerlere saldırmaya devam ediyor. 1992 yılında yıkılan Babri Camii yerine Hindu tapınağı inşa edildi.

DÜNYA 22.01.2024, 12:35
Hindistan'da zulüm devam ediyor! Cami yıkıp tapınak yaptılar!
Bharatiya Janata Partisi (BJP), Hindu milliyetçisi çeşitli grupların çatı örgütü Ulusal Gönüllüler Organizasyonu (RSS) ve Dünya Hindu Konseyi (VHP) gibi milliyetçi parti ve örgütlerce düzenlenen miting sırasında yaklaşık 150 bin kişiden oluşan grubun saldırısıyla yıkılan Babri Camii'nin yerine yapılan "Ram Janmabhoomi Mandir" adlı tapınak açılıyor.
Dünyada yaklaşık 200 milyonla en kalabalık Müslüman nüfusa ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan Hindistan’da, özellikle son on yıldır Başbakan Narendra Modi’nin liderliğinde artan İslam düşmanlığı adeta taçlanıyor. Ülkenin Uttar Pradeş eyaletinin Ayodhya şehrinde 32 yıl önce aşırılıkçı Hindu çetelerin, altında tapınak olduğu iddiasıyla yıktığı Babür İmparatorluğu döneminden kalma, 1528 tarihli Babri Camisi’nin yerine inşa edilen Rama Tapınağı bugün düzenlenecek törenlerle kapılarını açacak.

Babür Devleti'nin kurucusu Babür Şah'ın hayatta olduğu dönemde komutanlarından Mir Baki'nin 1528'de inşa ettirdiği cami, 1980'lerde Hindu milliyetçisi örgütler tarafından başlatılan tapınak (Mandir) kampanyasının kurbanı oldu. Babri Camii arazisinin Tanrı Rama'nın doğduğu yer olduğu ve ibadethanenin tapınak üzerine inşa edildiğine ilişkin iddia, Müslümanlar ile Hindular arasında uzun yıllar tartışma konusu oldu ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı.

Ülkede uzun süredir devlet destekli ayrışmaya maruz bırakılan Müslümanlar da durumdan oldukça tedirgin. Yerel Müslüman liderlerden Firoz Khan, yeni bir tapınağın inşasından rahatsız olmadıklarını fakat bu amaçla bir caminin yıkılmasından dolayı üzgün olduklarını ifade etti. Bölgedeki bir medresede öğretmenlik yapan Sultan Beg de fakir Müslüman ailelerin Modi tarafından başlatılan bazı refah programlarından yararlandığı ancak devlet tarafından Hindularla eşit muamele görmediklerini vurguladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı