Hisseli tapusu olanlar dikkat! Miras bölünmesinde o kural değişti

Miras kalan tapu paylarıyla ilgili önemli bir değişiklik gerçekleşti. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bu değişiklikle birlikte tapuda pay bölüşümü artık şöyle yapılacak. İşte ayrıntılar…

EKONOMİ 01.12.2023, 11:45
1
Hisseli tapusu olanlar dikkat! Miras bölünmesinde o kural değişti
Tapu işlemlerinde son zamanlarda yapılan önemli değişiklikler ile, kardeşler arasında miras kalan taşınmazların devri için noter işlemi yapılmasına gerek kalmadı. Bu değişiklik, vatandaşların tapu işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmelerini sağlıyor.
Önceki dönemlerde, hisseli tapuların devri için kardeşler arasında noter tasdikli bir sözleşme yapılması zorunluydu. Fakat son düzenleme ile birlikte kardeşler arasında miras kalan taşınmazların devri için noter koşulu ortadan kalktı. Bunun yerine, kardeşlerin yazılı bir sözleşme imzalaması ve bu sözleşme sırasında tüm hissedarların bulunması yeterli olacak.
Hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak bir karar vermesi ve tapu işlemlerinde yer alması gerekiyor. Taraflar, isterlerse tapu devir işlemlerini yapmak için avukatlarına yetki verebilirler.
Hisseli tapu alımında ise Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri tam ve doğru bir şekilde yapılmalı, satışa sunulan taşınmazın net ve kesin sınırları belirlenmeli ve parseller belirlenmelidir.
Hisseli tapu satış işlemlerinde kesinlikle istenen noter koşulu, devir işlemlerinin konusu olan tarafların kardeş olması durumunda istenmeyecek. Tarafların, aynı anne ve babadan olmaları halinde miras kalan evin devir işlemleri için yazılı bir sözleşme imzalamaları yeterli olacak.
Bu yeni uygulama, özellikle aile büyüklerinden miras kalan tapuların kardeşler arasında paylaştırılmasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Miras payının devri için artık kardeşlerin noter giderlerinden kurtulması mümkün olacak.
Ancak, aynı anne ve babadan olan kardeşlerin miras kalan evin devri için yazılı bir sözleşme imzalamaları yeterli olacak. Bu düzenleme, hisseli tapu devir işlemlerini noter koşulu olmadan yapma imkanı vermekle birlikte, tapu işlemlerinde tüm hissedarların işlem anında hazır olmasını zorunlu kılacak.
Hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak bir karar vermesi ve tapu işlemlerinde yer alması gerekiyor. Ancak, aynı anne ve babadan olan kardeşlerin miras kalan evin devri için yazılı bir sözleşme imzalamaları yeterli olacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı