Son Dakika

Hollanda'da, ırkçı lider Wagensveld Türkiye büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yırttı

Hollanda'da ırkçı PEGIDA hareketi lideri Edwin Wagensveld, 16 Eylül 2023'te Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yırttı. Wagensveld, daha önce yırttığı ve büyükelçiliğin aldığı Kur'an-ı Kerim'i de geri istedi.

DÜNYA 23.09.2023, 20:40
Hollanda'da, ırkçı lider Wagensveld Türkiye büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yırttı
Wagensveld, Lahey kentinde gün boyu yaptığı eylemlerde, Türkiye'nin yanı sıra Pakistan, Endonezya ve Danimarka'nın Lahey Büyükelçilikleri önünde de Kur'an-ı Kerim yırttı. Wagensveld, İslam'a ve Müslümanlara hakaret etti.
Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptığı eylemde, Kur'an'dan yırttığı sayfaları yere atarak üzerine bastı ve geçen ay yırttığı Kur'an-ı Kerim'i büyükelçilikten geri istedi. Wagensveld, Kur'an'ı yırtarken kendisini koruyan polislere teşekkür etti.
Wagensveld, 18 Ağustos 2023'te de Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yırtmıştı. Wagensveld'in geçen ay yırttığı Kur'an-ı Kerim'i, Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, dün İslam Toplumu Milli Görüş Güney Hollanda Bölgesine bağlı Mimar Sinan Cami Derneği Başkanı Salih Arslan'dan teslim almıştı.
Wagensveld'in eylemi Türkiye ve İslam dünyasında büyük tepki topladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Wagensveld'in eylemini "provokasyon" olarak nitelendirdi ve Hollanda makamlarını harekete geçmeye çağırdı.
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin Cevad Hüseynov da yaptığı yazılı açıklamada, Wagensveld'in eylemini "İslam'a ve Müslümanlara yönelik saygısızlığın açık bir göstergesi" olarak nitelendirdi ve Hollanda makamlarından gerekli adımları atmasını istedi.
Wagensveld, daha önce de benzer eylemlerde bulunmuştu. 2022 yılında Lahey'deki parlamento binası önünde Kur'an yakma girişiminde bulunmuştu. Bu girişimi nedeniyle gözaltına alınan Wagensveld, daha sonra serbest bırakılmıştı.
Wagensveld, ırkçı söylemleri ve eylemleriyle tanınan bir isim. PEGIDA, Avrupa'da İslam karşıtı söylemleri ve eylemleriyle tanınan bir ırkçı hareket.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı