İDDEF, Afganistan’da Kubbetu’s Sahra mimarisinde cami inşa etti

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) Afganistan’ın başkenti Kabil’de Kubbetu's Sahra Camii mimarisinden esinlenerek inşa ettiği cami ibadete açıldı. 270 metrekarelik arazi üzerine inşa edilen camide aynı anda 350 kişi namaz kılabilecek.

KÜLTÜR SANAT 02.11.2023, 04:35
İDDEF, Afganistan’da Kubbetu’s Sahra mimarisinde cami inşa etti
İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Afganistan'ın başkenti Kabil'in en yüksek tepesi olan Vezir Ekber Han tepesinde Kubbetu’s Sahra Camii mimarisi ile cami inşa etti. Molla Ömer ve Mahmut Ustaosmanoğlu isimleri verilen cami için düzenlenen açılış törenine, Afganistan İçişleri Bakanı Siraceddin Hakkani, Emri Bil Maruf Bakanı Muhammed Halid Hanefi, Kültür ve Enformasyon Bakanı Molla Hayrullah Hayırha, Kabil Valisi Abdullah Raşid, İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turan ve yönetim kurulu üyeleri, İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı heyeti katılım sağladı.

İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turan açılışta yaptığı konuşmada, “270 metrekarelik arazi üzerine yaptığımız camimizde aynı anda 350 kişi namaz kılabilirken, Kubbetu’s Sahra Camii’nin aynısının olması için tuğlasından mermerine, çinilerinden kapısına kadar hepsiyle özel bir hassasiyetle ilgilendik. Camimiz iki önemli şahsiyet olan Molla Ömer ve Mahmut Ustaosmanoğlu hazretlerinin ismini taşırken, iki zatın hiç birbirlerini görmedikleri halde birbirlerine duaları olmuştur. Geleceğe eser bırak anlayışıyla inşallah burası eğitim ve ibadet yuvası olacak. Katkı veren, emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Ayrıca yarım asırlık işgalin ve yıkımın izlerini silmeye çalışan, her alanda toparlanma mücadelesi gösteren Afganistan’ın diğer bölgelerinde de eğitim, insani yardım ve kalıcı eser projelerimize devam edeceğiz. Şu ana kadar eğitim, kültür, sağlık, altyapı ve su kuyusu gibi 52 tesisin yapımını tamamladık” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı