İflas eden firmalar bitmek bilmiyor! 1 günde 60 firma iflasla kapıya kilit vurdu

Türkiye'de koca koca dev firmalar iflas üstüne iflas etmeye devam ediyor. İflas eden firmalar verileri ise durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. 1 günde 60 firma iflas etti.

EKONOMİ 28.09.2023, 23:40
1
İflas eden firmalar bitmek bilmiyor! 1 günde 60 firma iflasla kapıya kilit vurdu
Türkiye’de de yüzlerce firma iflas üstüne iflas yaşıyor. Ekonomik göstergelerin sert geçtiği ülkemizde iflas eden firmaların sayısı her geçen gün ciddi oranda artış gösteriyor. Öyle ki verilere göre, tam bir günde ortalama 60 Türk firma iflas etti. 

Türkiye’de enflasyon vatandaş tarafında en acımasız şekilde yaşanırken düşen alım gücü vatandaşı her geçen gün sıkıntıya sokuyor. Bir yandan faizler artarken diğer yandan döviz kuru yükseliş eğilimini sürdürüyor. Ekonomik veriler Türkiye’deki büyük küçük ayırt etmeden birçok dev firmayı iflasa sürükledi. İflas eden firmaların sayısı Türkiye’de her geçen gün kayıtlara geçerken bu durumun devam edeceği öngörülüyor. 

Merkez Bankası 21 Eylül’deki kararıyla faizi yüzde 30 seviyesine yükseltmişti.  Dolar kuru tarafında düşüş beklenirken tam tersine yükseliş yaşandı. Aynı durumu Euro kuru tarafında da yaşandı. Dolar kuru 27 TL’yi geçerken Euro kuru 29 TL’yi gördü. Döviz kurları tarafında bu sert hareketler akaryakıt fiyatları artması demek buna gelen zamlar ise gıda başta olmak üzere A’dan Z’ye birçok şeye zam anlamına geliyor. Bu durum vatandaşın enflasyonist ortamda daha da düşürüyor.

Ekonomik gelişmeler bağlı olarak Türkiye’de binlerce büyük, küçük firmalar iflas ile kapanmak zorunda kaldı. İflas haberleri sonrası resmi kayıtlara bakıldığında durumun ciddiyeti bir kez daha ortaya çıkıyor. İflas verilerine göre, yılın ilk 8 ayında 13 bin 792 şirket kapandı. Ağustos ayında ise bu sayı 1784 olarak açıklanmıştı. Bu veri ise 1 günde ortalama 60 şirketin iflas ettiği manasına geliyor. Firma iflasları ekonominin gidişatının en net göstergesi olarak öne çıkıyor. İflas eden firmalar arasında büyük, meşhur markaların olması ise dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı