İhvan'dan idam kararlarına ilişkin açıklama!

Mısır Devlet Güvenlik Ceza Mahkemesi dün, medyada ‘’Platform Olayları’’ olarak bilinen dava çerçevesinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Mürşidi Muhammed Bedii ve yedi üst düzey İhvan yöneticisi hakkında idam kararı verdi. Skandal karar üzerine İhvan'dan açıklama geldi.

DÜNYA 05.03.2024, 10:35
2
İhvan'dan idam kararlarına ilişkin açıklama!
Müslüman Kardeşler (İhvan)  tarafından yapılan resmi açıklamada verilen kararın ‘’siyasi’’ olduğu vurgulanırken Sisi yönetimine sert eleştirilerde bulunuldu. İhvan-ı Müslimin Teşkilatı Genel Mürşid Vekili Dr. Salah Abdulhak imzalı açıklamada, Sisi rejiminin aldığı skandal karara tepki gösterildi.

"Sayın genel mürşidimiz, bakanlarımız ve milletvekillerimiz hakkındaki karar esasen siyasidir, bağımsız yargı önünde soruşturma talep ediyoruz," denilen açıklamada, "Rejimin başarısız politikaları sonucunda Mısır vatandaşlarının yoksulluk, yüksek fiyatlar ve düşen yaşam standartları ile boğuştuğu, herkesin ekonomiden çıkış yolları aradığı bir dönemde,10 yılı aşkın bir süredir bizzat rejimin yarattığı, ülkenin yaşadığı siyasi ve güvenlik krizlerine rağmen rejim hâlâ muhaliflerine zulmetmeye devam ediyor. Hapishaneleri, gözaltı merkezlerini ve cinayetleri 'kanun' adına ve 'kanuna muhalif yapı kurmak ve terör suçu işlemek' ithamıyla kullanıyor." ifadelerine yer verildi.
İhvan'dan yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Ve bugün olağanüstü ve yetkisiz bir kurul, Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Dr. Muhammad Bedii ve diğer yedi kişiye karşı adaletsiz bir idam cezası verdi. Diğer müebbet ve ağırlaştırılmış hapis cezalarına da hükmedildi. Bu dava kamuoyunda 'platform olayları' olarak bilinen olayla ilintilidir. Karar, rejimin özellikle 2013'ten sonra siyasi muhalifleri yargılamak amacıyla kurduğu Olağanüstü Hal Güvenlik Mahkemesi tarafından verilmiş olup, kararları temyize tabi değildir.
Müslüman Kardeşler kararı kınamakta ve mahkemenin adil yargılanma güvencelerini ihlal ettiğini ifade etmektedir. Şöyle ki Ulusal Güvenlik subaylarının delil tanıkları dışında herhangi bir suç, suç delili ve tanık bulunmamaktadır. Mahkeme, sanığın doğal hakim önünde yargılanmaktan mahrum bırakılmasının yanı sıra, savunma heyetinin savunma tanıklarını çağırmasına veya müvekkilleriyle görüşmesine izin vermemiştir. Zaten bu hususlar Mısırlı ve uluslararası insan hakları örgütlerinin uzun süredir kınadığı ve ortaya çıkan kararlarının iptalini talep ettiği ihlallerdendir.
Müslüman Kardeşler bu kararı masum insanlara karşı işlenmiş bir suç olarak değerlendirmekte ve adil ve bağımsız bir yargı önünde tarafsız bir soruşturma yapılmasını talep etmektedir. Teşkilat konunun temelde siyasi olduğunu ifade etmektedir. Bu meselenin meşruiyeti  tarih, hukuk ve gerçeklik ile meşru, demokratik olarak seçilmiş bir sivil cumhurbaşkanının ve aynı zamanda bir hükümetin kurulmasını sağlayan seçim haklarıyla doğrulanmıştır. Sanıkların pozisyonları ve özellikleri -bakanların, milletvekillerinin, politikacıların ve alimlerin yer alması- nedeniyle davanın siyasi olduğunu doğrulamaktadır.
Sonuç olarak; Cenâb-ı Hak, kendisine zulmü yasaklamış, kulları arasında da haram kılmıştır. Adaletsizlik medeniyetlerin yıkılışının, toplumların helakinin habercisidir. Bir kavim arasında zulüm ortaya çıktığında, bu onların helak olmasına sebep olur ve cezalarını hızlandırır. Nitekim Allah Teala şöyle buyurur: "Rabbin, zulme sapan toplulukları yakaladığında işte böyle yakalar! Şüphesiz onun cezalandırması pek elem vericidir, pek çetindir!" (Hûd Sûresi, 102. Âyet-i Kerîme)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı