İhvan’ın çınarları idam sehpasında

Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’nin, ülke yönetimini silah zoruyla elinden aldığı İhvan-ı Müslimin’e olan kini bir türlü dinmezken, tam da Ramazan öncesi Müslüman Kardeşler’in 8 yöneticisi hakkında verilen idam kararları, vicdanları bir kez daha sızlattı.

DÜNYA 06.03.2024, 04:35
1
İhvan’ın çınarları idam sehpasında
Mısır’ın darbeci cumhurbaşkanı zalim Sisi’nin, ülke yönetimini silah zoruyla elinden aldığı İhvan-ı Müslimin’e olan kini bir türlü dinmedi, mübarek Ramazan ayı öncesinde Müslüman Kardeşler Hareketi’nin 8 yöneticisi hakkında verilen idam kararları Müslümanların vicdanını bir kez daha derinden sızlattı. Gazze’de İslam ümmeti adına kurtuluş mücadelesi verildiği hassas bir dönemde alınan idam kararları, Mısır’ın darbeci rejimine olan öfkeyi daha da artırdı.
ABDUSSAMET KARATAŞ - ANALİZ
Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kala, Mısır’da darbeci Sisi’nin başkanlığındaki despot yönetim, İhvan-ı Müslimin liderlerinin yargılandığı düzmece davalarda skandal kararlara imza attı. Pazartesi günü başkent Kahire'deki darbe mahkemesi, İhvan’ın Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu, Müslüman Kardeşler (İhvan) Hareketi’nin 8 yöneticisi hakkında idam cezası verdi. Mısır’ın darbeci generali Sisi’nin cumhurbaşkanlığı makamını gasbettiği 2013 yılından bu yana siyasi mahkûm olarak cezaevinde esir tutulan yüzlerce İhvan-ı Müslimin mensubu idam edildi.

Mısır’ın darbeci rejimi tarafından idama mahkûm edilen İhvan-ı Müslimin yöneticilerinin isimlerinin ‘Muhammed Bedii, Muhammed el-Biltaci, Mahmud İzzet, Amr Muhammed Zeki, Usame Yasin Abdulvahhab, Saffet Hamude Hicazi, Asım Abdulmecid ve Muhammed Abdulmaksud’ olduğu öğrenildi.
Haklarında idam kararı verilen isimler, 2013 darbesi öncesinde İhvan-ı Müslimin’in siyasi kanadı olan Hürriyet ve Adalet Partisi’nin yönetimindeki üst düzey isimler olarak biliniyor. İdam listesinde isimleri geçen İhvan liderlerinin en meşhuru olan Muhammed Bedii’nin ağır sağlık sorunlarına rağmen cezaevinde işkencelere maruz bırakılması dünya basınında birçok kez haber olmuştu. Bir diğer İhvan yöneticisi Muhammed El Biltaci ise Rabia Meydanı’nda darbe güçleri tarafından acımasızca katledilen Esma Biltaci’nin babası…

Darbeci Sisi rejimine bağlı mahkemenin, İhvan liderleri hakkında aldığı kararlar Müslümanların vicdanlarında esefle karşılandı. Skandal kararın, Gazze’de Müslümanların acımasız katliamlara, öldürücü açlığa ve susuzluğa maruz bırakıldığı kasvetli bir dönemde alınması, Mısır devletinin saygınlığı açısından utanç verici olarak yorumlandı. İslam dünyasının farklı noktalarında İhvan’la dayanışma sergileyen çok sayıda siyasi parti, insan hakları örgütü ve sivil toplum kuruluşları Mısır rejimini protesto etmek için sokaklara döküldü. Millî Görüş’ün gençlik teşkilatı Anadolu Gençlik Derneği de dün Mısır’ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu önünde Sisi rejimini telin eden protesto gösterileri düzenledi.

Mısır’ın siyasi tarihinde özel bir yeri bulunan İhvan-ı Müslimin Hareketi, 1928’de şehit Hasan el Benna ve arkadaşları tarafından kurulmasından bugüne sürekli baskı ve engellemelerle karşılaştı. Orta Doğu’nun en büyük İslam ülkesi olan Mısır’ın yönetimini İslamileştirmek isteyen İhvan Hareketi, Mısır tarihinde ilk kez Hürriyet ve Adalet Partisi ile 2012 yılında iktidara geldi. Mısır’ın merhum Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanlığı yaptığı 1 yıl boyunca ekonomiden siyasete, toplumsal işleyişten eğitime kadar Mısır’ı birçok alanda İslamileştirmeye çalışan İhvan-ı Müslimin Hareketi, 3 Temmuz 2013 askeri darbesiyle zorlu bir sürece girdi. Darbeci General Abdulfettah Sisi’nin kontrolündeki Mısır yargısı alelacele hazırladığı hukuksuz iddianamelerle İhvan mensuplarını cezaevlerine doldurdu. Muhammed Mursi, Muhammed Mehdi Akif gibi çok sayıda İhvan lideri, Mısır hapishanelerinin sağlıksız koşullarında hayatlarını kaybetti. Sisi rejimi 2013’ten bugüne cezaevlerinde ölüme terk ettiği İhvan liderlerinin yanı sıra binlerce darbe karşıtı İhvan üyesi hakkında asılsız suçlamalarla idam kararları çıkarttı. Bu idamların birçoğu infaz edilirken  cezaevlerinde haklarında idam kararı verilen yüzlerce İhvan mensubu bulunuyor.

İhvan-ı Müslimin, 3 Temmuz 2013 askeri darbesiyle zorlu bir sürece girdi. Darbeci General Abdulfettah Sisi’nin kontrolündeki Mısır yargısı, alelacele hazırladığı hukuksuz iddianamelerle İhvan mensuplarını cezaevlerine doldurdu.
Muhammed Mursi, Muhammed Mehdi Akif gibi çok sayıda İhvan lideri, Mısır hapishanelerinin sağlıksız koşullarında hayatlarını kaybetti. Sisi darbesi nedeniyle Türkiye-Mısır ilişkileri de kopma noktasına gelmişti. Son dönemde ısınan iki ülke ilişkileri, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 yıl sonra gerçekleştirdiği Şubat 2024 tarihli Mısır seyahatiyle yeni bir döneme girdi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşen Erdoğan, “Değerli kardeşim Sisi’yi Ankara’ya davet ettim” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı