Son Dakika

İkinci el araba piyasası karıştı! Serbest piyasada yeni dönem başladı

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasından sonra ikinci el araba piyasasında yeni süreç başladı.

GÜNDEM 08.11.2023, 06:25
İkinci el araba piyasası karıştı! Serbest piyasada yeni dönem başladı
Ülke genelinde yaşanan enflasyon zamlarından en büyük nasibini alan sektörlerden biri olan ikici el araba piyasası karıştı. Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 30'dan yüzde 35'e yükseltmesi, ikinci el araba piyasasında yeni süreci başlattı.
Oto galeri işletmecileri, bu kararın ikinci el otomobil satışlarını artıracağına inanıyor. Özellikle son dönemde yaşanan ikinci el araba satışlarındaki durgunluk hali, Merkez Bankası'nın bu kararıyla sona ermesi bekleniyor. Ancak uzmanlar şu hususta uyarılarda bulunuyor. Yükselen faiz oranları, talep azlığına bağlı olarak ikici el araba fiyatlarının gerilemesine neden olabilir.

Oto galericiler, finans sektöründeki faiz artışının, bankaların mevduat faizlerini artırma ihtimali nedeniyle, yatırımcıların bu alternatife ilgi gösterebileceğini tahmin ediyor. Bu gelişmenin, ikinci el otomobil pazarında talep eksikliği yaratarak fiyatların yaklaşık yüzde 30 oranında gerilemesine yol açacağı düşünülüyor.
Oto galeri sahiplerine göre, vatandaşlar artık paralarını ikinci el arabalara yatırmak yerine, faiz getirisi sağlayan mevduat hesaplarını tercih ettiği bildiriliyor. Artan faiz oranlarının en büyük etkisi ikinci el araba piyasına yansıdı.Son üç ay içinde özellikle yüzde 10'luk bir gerileme yaşandığını ifade eden oto galeri sahipleri, bu düşüşün ilerleyen dönemde yüzde 30'lara kadar çıkabileceği düşünülüyor. Bu son gelişmeler, ikinci el araba piyasasının yeni bir döneme girdiğini gösteriyor ve alıcılar için daha uygun fiyatlarla karşılaşabilecekleri bir dönemin başlangıcı olabilir.

Oto galerici, günümüzde bankaların sunduğu yüksek faiz oranlarının, otomobillere yapılan yatırımı mantıksız kıldığını vurgulayarak, "Şu an bankalar çok cömert faizler sunuyor; bu nedenle araca para yatırmak, bu parayı faize koymaktan daha az kazançlı hale geldi. Yatırımcılar neredeyse tamamen piyasadan çekildi diyebiliriz. Talep düştükçe fiyatlar da düşecektir. Yüzde 40'ları aşmamakla birlikte, yüzde 30'lara kadar bir gerileme bekliyoruz. Ancak, bu düşüş bir noktada duracaktır. Duracağı zamana kadar da talep çok fazla olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı