İkinci el araç fiyatları: Düşüş durdu, yükseliş başladı mı?

Otomobil piyasasındaki yükseliş tarihi zirvelere çıktı. Sürekli artan enflasyon, TL'nin değer kaybetmesi ve otomotiv sektöründe yaşanan tedarik problemi araç fiyatlarını rekor düzeyde arttırdı. Peki otomobil piyasasında fiyat yükselişi sürecek mı? İşte detaylar..

EKONOMİ 16.03.2024, 11:45
2
İkinci el araç fiyatları: Düşüş durdu, yükseliş başladı mı?
Geçen yıl haziran ayından bu yana ikinci el araç fiyatlarında yaşanan düşüş, şubat ayında sona erdi. Enflasyon ve kurdaki hareketlilik, fiyatların yeniden yükselişe geçmesine neden oldu.
Otomotiv veri şirketi Cardata'nın CEO'su Hüsamettin Yalçın, haziran 2023 ile ocak 2024 arasında ikinci el fiyatlarında ortalama yüzde 25'lik bir düşüş yaşandığını, bazı modellerde bu düşüşün yüzde 30'lara kadar ulaştığını belirtti. Yalçın, bu durumu "fiyatların normale dönmesi ve piyasadaki spekülatif balonun sönmesi" olarak yorumladı.
Ancak şubat ayında enflasyon ve kurdaki dalgalanmalar, ikinci el araç fiyatlarını yeniden yukarı çekmeye başladı. VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, fiyatlardaki düşüşün ağustos 2023'te sona erdiğini ve o zamandan bu yana satış ve ilan fiyatları arasındaki farkın giderek azaldığını söyledi. Gözelekli, 2024 yılı şubat ayında ikinci el araç fiyatlarında yüzde 3'lük bir artış yaşandığını ve bunun değerlerin yükselme trendine girdiğini gösterdiğini belirtti.
Yalçın, ikinci el araç piyasasındaki bir diğer gelişmeye de dikkat çekti. Aynı dönemde ilan sayılarında yaklaşık yüzde 54'lük bir artış yaşanarak 550 bin adetten 850 bine yükseldi.

Öte yandan bazı uzmanlar ise otomobil fiyatları hakkında şu yorumlarda bulunuyor:
Ekonomist Dr. Emre Alkin: "Enflasyon ve kurdaki dalgalanmalar, ikinci el araç fiyatlarını yukarı yönlü baskılamaya devam edecek. Sıfır araç piyasasındaki daralma da bu baskıyı artıracak."
Otomotiv Uzmanı Ali Bilaloğlu: "İkinci el araç fiyatlarındaki artış, önümüzdeki aylarda da devam edecek. Özellikle sıfır araç fiyatlarına yakın modellere olan talep artacak."
Öte yandan bazı uzmanlar ise fiyatların önümüzdeki dönemde istikrara kavuşacağını ve düşüşe geçeceğini savunuyor. Bu görüşe göre, sıfır araç piyasasındaki daralmanın zamanla azalması ve yatırım amaçlı alımların durması fiyatların düşmesine neden olacağı iddia ediliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı