İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşüyor

2023 yılında otomotiv pazarında yaşanan arz-talep dengesizliği ve sıfır araç bulunurluğundaki sorunlar, ikinci el araç fiyatlarında aşırı artışlara yol açmıştı. Ticaret Bakanlığı'nın aldığı tedbirler ve sıfır araç kampanyaları sonucunda ise ikinci el piyasası dengelenmeye başladı.

GÜNDEM 09.06.2024, 13:45
İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşüyor
Geçen yıl rekor kıran otomotiv pazarında yaşanan arz-talep dengesizliği ve sıfır araç bulunurluğundaki sıkıntılar, ikinci el piyasasında fiyatların fırlamasına neden olmuştu. Ticaret Bakanlığı'nın aldığı tedbirler ve sıfır araç kampanyaları sonucunda ise ikinci el fiyatlarda dengelenme gözlemleniyor.
Kurban Bayramı yaklaşırken, sıfır ve ikinci el araç piyasaları hakkında merak edilenleri ve potansiyel alıcılara tavsiyeleri sektör temsilcileri değerlendirdi.

Sektör temsilcileri, son dönemdeki sıfır araç kampanyaları ve GSR II regülasyonunun etkisiyle ikinci el araç fiyatlarında düşüş olduğunu ve bu düşüş trendinin bayram sonrasına kadar da devam etmesini beklediklerini ifade ediyorlar.
Sektörün önde gelen isimlerinden biri olan Birkan Çalışkan, yılın ilk çeyreğinde 2. el pazarının enflasyon ve sıfır araç fiyatlarındaki artışın altında bir oranda, yüzde 8'lik bir değerlenme sağlayabildiğini ve bunun sonucunda da mayısta son bir yılın en düşük fiyatlı 2. el pazarıyla karşı karşıya kalındığını dile getirdi.

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar da var. Uzmanlar, satın alınacak aracın ekspertiz yaptırılmasını, geçmişinin ve mevcut durumunun detaylı şekilde incelenmesini ve güvenilir kurumsal firmalardan alışveriş yapılmasını öneriyor.

Sıfır araç kampanyaları ve yeni model araçların pazara girişinin de etkisiyle sıfır km araçlar da cazip hale geliyor. Uzmanlar, sıfır km araç almayı düşünenlerin önce kampanyaları araştırmalarını ve bütçelerine uygun modelleri değerlendirmelerini tavsiye ediyor.
Halil Ali Şenay da ikinci el ilanlarındaki araç fiyatlarına bakıldığında gözle görülür bir düşüşün henüz gözlemlenmediğini  belirterek "Son 1 ay içerisinde gerçek satış fiyatlarında segmentine göre ortalama yüzde 3-5'e varan düşüşler görülüyor. Artık pandemi öncesindeki normal düzene dönmeye başladığımızı ve otomobillerin artık bir yatırım aracı olmaktan çıktığını söyleyebiliriz. Normalde bayram öncelerinde piyasanın hareketlendiğini görürüz. Bu bayram öncesinde gerek finansman imkanlarının maliyetli olması gerekse de gündemde olan sıfır kilometre araç kampanyalarından ötürü ikinci ele talebin geçmişe nazaran daha düşük kaldığını gözlemliyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı