İkinci el otomobillerde 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı o tarihe kadar uzatıldı!

İkinci el araçların ticari faaliyet kapsamında 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satılmasını engelleyen düzenlemenin süresi uzatıldı. Bu düzenleme sadece oto galerileri, yetkili bayiler ve araç kiralama firmalarını değil, aynı zamanda ikinci el otomobil ve arazi taşıtı ticareti yapan bireyleri de ilgilendiriyor.

EKONOMİ 07.12.2023, 13:25
İkinci el otomobillerde 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı o tarihe kadar uzatıldı!
Resmi Gazete’de ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretiyle ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldığı duyuruldu.
Buna göre, ikinci el kara taşıtı ticareti yapanların, otomobil ve arazi taşıtlarını ilk tescilden sonra 6 ay ve 6 bin kilometreyi aşmadan doğrudan veya dolaylı olarak 1 Temmuz 2023’e kadar satamayacakları veya pazarlayamayacakları kuralı 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldı.
Ayrıca, geçici 3. maddeye göre, ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütörün belirlediği güncel satış fiyatından daha yüksek bir fiyatla ilanla satışa sunulması 1 Ocak 2024’e kadar yasaklandı. Bu yasağın süresi Ticaret Bakanlığı’nın kararıyla 6 ay daha uzatılabilecek.
Bu düzenlemenin gerçek veya tüzel kişi ayrımı yapmaksızın herkesi bağladığı Bakanlık tarafından açıklandı.
Açıklamada şu ifadelere ye verildi:
"Bununla birlikte, Ticaret Bakanlığı olarak 1.7.2024 tarihine kadar uzatılan 6 ay 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırılık teşkil eden ticari faaliyet kapsamındaki satışların noterlikler nezdinde engellenmesi uygulamasının da devam etmesine karar verilmiştir. Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesiyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin yanı sıra, bir takvim yılı içinde yetki belgesiz üç ve üzerinde ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek veya tüzel kişilerin “6 ay 6 bin kilometre düzenlemesine” aykırı satışları noterlikler nezdinde engellenecektir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı