İkinci el telefon piyasası karıştı! Faruk Kocabaş açıkladı

Sıfır telefonlar artan fiyatlar yüzünden vatandaşın elini yakıyor. İkinci el telefonların satışında patlama yaşandı.

EKONOMİ 25.09.2023, 12:20
İkinci el telefon piyasası karıştı! Faruk Kocabaş açıkladı
Türkiye genelinde zamlar dur durak bilmeden artmaya devam ediyor. Enflasyonun yükselmesiyle iç piyasada sıfır cep telefonları el yakmaya devam ediyor. Bu durum, ikinci el cep telefonu pazarının canlanmasına neden olurken, özellikle gençlerin yenilenmiş cep telefonlarına ilgi gösterdiği belirtiliyor. Bu konuyla ilgili ikinci el telefonu alacakları uzmanlar uyardı.
MediaMarkt Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş, artan sıfır telefon fiyatları karşısında ikinci el cep telefonu pazarının oldukça dinamik bir hal aldığını söyledi. Yükselen fiyatlar nedeniyle tüketicilerin daha ekonomik bir alternatif arayışına girerek sıfır telefonlardan ziyade ikinci el veya yenilenmiş telefonlara yöneldiğini belirten Kocabaş, “Tüketiciler, sıfır telefonların yüksek fiyatlarından kaçınmak ve daha uygun maliyetli bir seçenek bulmak amacıyla ikinci el telefonlara ilgi gösteriyor. Özellikle gençler, bu trendin öncüleri arasında yer alıyor”  ifadelerini kullanıldı.
Vatandaşlar ikinci el veya yenilenmiş cep telefonu alırken satıcının sertifikasının olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini savundu. Kocabaş, şöyle konuştu: “Yenilenmiş cihazlar, telefonun bir önceki sahibinden satın alınarak, TSE standartlarında yetkili Yenileme Merkezleri tarafından ekranda kırık ya da çizik mevcutsa onarılır, kasa hasarları giderilir ve arızalı olan donanımları orijinal veya eş değer parçalarla değiştirilerek yenilenir. Yenilenmiş cihazlar aslında kullanılmayan fonksiyonları kullanılabilir hale getirilmiş ve fabrika ayarlarına döndürülerek yeniden ambalajlanmış telefonlardır. Yenilenmiş cihazları ikinci el cihazlardan ayıran en önemli etkenler ise TSE tarafından onaylı bir belge ile tüketicilerin kullanımına sunulması ve yenilenmiş cihazların 12 ay garanti süresine sahip olmasıdır.”
EasyCep Kurucu Ortağı ve CEO’su Mehmet Akif Özdemir sıfır telefon fiyatlarının yükselmesi ile ikinci el cep telefonlarına olan talebin arttığını kaydetti. Özdemir, “Ortalama sıfır telefon fiyatları 2022 Eylül’de 11 bin TL civarında seyrederken, bu rakam yüzde 45 artış ile 2023 Eylül’de 17 bin TL seviyelerine yükseldi. Bunun yanında, geçen yılın eylül ayıyla içinde bulunduğumuz eylül ayını karşılaştırdığımızda, tüketicilerin EasyCep gibi yenileme merkezlerine cep telefonu satış fiyatındaki artış oranının ise yüzde 55-60 seviyesinde olduğunu görüyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı