İlk ölüm haberi geldi! Kuş gribi nedir, belirtileri nelerdir?

Kuş gribi, Dünya Sağlık Örgütü’nün gündemine girdi. Daha önce de yaşanan bu grip birçok kişiyi tedirgin etti. Peki, kuş gribi tam olarak nedir? İşte detaylar…

SAĞLIK 09.06.2024, 08:20
1
İlk ölüm haberi geldi! Kuş gribi nedir, belirtileri nelerdir?
‘Kuş gribi’ olarak adlandırılan H5N2 virüsü, son günlerde gündemden düşmemeye başladı. Daha önce ülkemize 2005 yılının ekim ayında Kuzeybatı Anadolu’da yani Balıkesir Manyas’ta ilk kuş gribi vakası ile karşılaşılmış, etkin karantina ve itilaf yöntemi ile virüs kısa süre içerisinde kontrol altına alınmıştı.
2005 yılında bertaraf edilen H5N2 virüsü, mayıs ayında yeniden gündeme geldi. 23 Mayıs tarihinde Meksika’da H5N2 virüsüne yakalanan bir kişinin hayatını kaybettiği duyurulurken Dünya Sağlık Örgütü’nden de ‘pandemi’ uyarısı geldi. Pandemi ihtimaline karşı önlemlerin alınması gerektiğini belirten uzmanların ardından virüse ilişkin sorgulamalar hız kazandı. Peki, kuş gribi nedir, neden olur? Kuş gribinin belirtileri nelerdir? İşte konuya dair ayrıntılar…

İnfluenza A virüsünün alt türü olarak kabul edilen H5N2 virüsü, yüksek derecede patojenik kuş gribi olarak tanımlanmaktadır. Hindi ve tavuk gibi kümes hayvanlarının yanı sıra devekuşları ve ördekleri de tehdit eden bu virüs, insanlara da bulaşabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan son açıklamaya göre 59 yaşındaki Meksikalı bir kuş gribi vakası, ölümle sonuçlandı. Ek olarak Meksikalının kuşlar ile veyahut da herhangi bir kümes hayvanı ile temasının olmadığı da bildirildi. Bir süredir böbrek hastalığı ve tip 2 diyabet ile mücadele ettiği öğrenilen Meksikalı ile temas eden herkese kuş gribi testi için çağrı yapıldı.

Meksika’dan gelen ölüm haberinin ardından vatandaşları yeni bir pandemi ihtimaline karşı uyaran Dünya Sağlık Örgütü, H5N2 virüsüne yakalanan kişilerde gözlenen belirtileri de paylaştı.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmış olan kuş gribi belirtileri şu şekilde kayda geçti:

Yukarıda aktarmış olduğumuz belirtiler, kuş gribine yakalanan kişilerde gözlenen belirtiler arasındadır. Dünya Sağlık Örgütü bu belirtilerin kesin olarak kuş gribi özelinde gelişmediğini belirterek kümes hayvanları ile temas ettikten sonra bu belirtileri gözlemleyen kişilerin önlem amacı ile mutlaka bir hekime başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı