Son Dakika

İmamoğlu'ndan 'Kentsel dönüşüme can suyu geliyor' açıklaması: Maliyetin yüzde 60'ını İBB karşılayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentsel dönüşümde yapı sahiplerine verilecek ekonomik desteğin koşullarını açıkladı.

GÜNDEM 05.07.2024, 21:10
4
İmamoğlu'ndan 'Kentsel dönüşüme can suyu geliyor' açıklaması: Maliyetin yüzde 60'ını İBB karşılayacak
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentsel dönüşüm kapsamında hane gelirine göre desteklerin verileceğini söyledi.
Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Kentsel dönüşüme can suyu geliyor" başlığıyla açıklama yapan İmamoğlu, "Riskli yapı sahibi, hane içi aylık geliri toplamda iki asgari ücretin altında olan dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile yapacakları binaların maliyetinin yüzde 60'ını karşılayacağız" dedi. Emeklilere yönelik yardımları da İmamoğlu, "Riskli yapı sahibi dar gelirli emeklilerin ise aynı kampanyadaki yapım maliyetlerinin yüzde 65'ini İBB olarak biz karşılayacağız" ifadeleriyle açıkladı.

İmamoğlu, hane gelirine göre destekleri açıklarken, "Riskli yapı sahibi, hane içi aylık gelir toplamda 2 asgari ücretin altında olan dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile yapacakları binaların maliyetinin yüzde 60'ını İBB olarak biz karşılayacağız" dedi.

Özellikle dar gelirli emeklilere yönelik büyük desteklerin altını çizen İmamoğlu, riskli yapı sahibi dar gelirli emeklilerin, kentsel dönüşüm kampanyası kapsamında yapılacak binaların maliyetlerinin yüzde 65'inin İBB tarafından karşılanacağını belirtti. Bu adım, kentsel dönüşüm sürecinde mali yükü hafifletmeyi ve güvenli yaşam alanları sağlamayı amaçlıyor.

Ayrıca, geçici kiralık konut hizmeti ile dönüşüm sürecinde barınma desteği sağlayacağız. Bayrampaşa'da ilk örnek hayata geçiyor" diyen İmamoğlu, hane içi geliri üç asgari ücretin altında olan ailelere yüzde 40, aynı durumdaki emeklilere ise yüzde 45 maliyet desteği sağlanacağını duyurdu.

İBB Başkanı, hızlı bina taramasında yüksek risk grubuna dahil olduğu tespit edilen 6 bin 920 yapıdaki 80 bin aileye ilave 7 bin TL kira yardımı yapılacağını açıkladı. Emeklilere ise 9 bin TL kira desteği verilecek.
İmamoğlu, İBB iştiraki KİPTAŞ'ın kentsel dönüşümde önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Kentsel Dönüşüme can suyu geliyor.?Riskli yapı sahibi, hane içi aylık gelir toplamda 2 asgari ücretin altında olan dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile yapacakları binaların maliyetinin %60'ını İBB olarak biz karşılacağız.?Riskli yapı sahibi dar gelirli emeklilerin ise aynı…
— Ekrem İmamoğlu (@ekrem_imamoglu) July 5, 2024

Kentsel Dönüşüme can suyu geliyor.?Riskli yapı sahibi, hane içi aylık gelir toplamda 2 asgari ücretin altında olan dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile yapacakları binaların maliyetinin %60'ını İBB olarak biz karşılacağız.?Riskli yapı sahibi dar gelirli emeklilerin ise aynı… — Ekrem İmamoğlu (@ekrem_imamoglu) July 5, 2024

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:54
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:59
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı