İman gücü kazanıyor...

4 aydır 27 bini aşkın masum Filistinliyi katleden “soykırımcı” İsrail, yeni ateşkes planına göre hiçbir somut başarı elde edemeden Gazze’den çekilmek zorunda kalacak.

DÜNYA 08.02.2024, 04:35
İman gücü kazanıyor...
7 Ekim’den bu yana bin bir zorlukla varoluş mücadelesi veren, işgalci İsrail’e tarihinin en büyük kayıplarını verdiren Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), Siyonist rejime bir kez daha boyun eğdirmeyi başardı. 4 aydır 27 bini aşkın masum Filistinliyi katleden “soykırım”cı İsrail, yeni ateşkes planına göre hiçbir somut başarı elde edemeden Gazze’den çekilmek zorunda kalacak. 45’er günlük 3 periyottan oluşan 3 aşamalı ateşkes planında Filistin direnişinin büyük kazanımlar elde ettiği açıkça görülürken, Filistinli kaynaklar, HAMAS’ın ateşkes öngören planı kabul ettiğini bildirdi.

Anlaşmanın ilk aşamasında her iki taraftan kadın, çocuk ve yaşlılar serbest bırakılacak, ilk aşama sürecinde sayıları günlük 500’ün altında olmamak şartıyla insani yardım araçlarının Gazze Şeridi'ne girişine izin verilecek. HAMAS'ın sunduğu ekte yer alan anlaşmanın birinci aşamasında Gazze Şeridi'nde yerinden edilenlerin geri dönme kısıtlamalarının tümüyle kaldırılması talep edildi. Planın birinci aşaması ayrıca, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerindeki yerleşim yerlerinden çekilmesini içeriyor. HAMAS, birinci aşamada ayrıca Gazze'deki hastanelerin hizmete açılması ve saldırılarda hasar alan hastanelerin onarılmasını istedi.

Ateşkesin ikinci aşamasına dair ayrıntılar paylaşan kaynaklardan şu bilgiler de edinildi: "Planın ikinci aşamasındaki 45 günde de HAMAS'ın Gazze'de tuttuğu İsrailli asker esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail'in de Filistinli esirlerin bir kısmını serbest bırakması isteniyor. HAMAS, ikinci aşamada İsrail güçlerinin Gazze'den tümüyle çekilmesini talep ediyor."

Planın üçüncü aşaması olan 45 günlük sürede ise taraflar arasında cesetlerin değişiminin gerçekleşmesinin öngörülüyor. Bu süreçte "savaşın nihai olarak sona ermesi" için müzakereler gerçekleşecek. HAMAS'ın söz konusu planda, savaşın tümüyle sona ermesi için birinci aşamada başlatılacak müzakerelerin ikinci aşamada tamamlanmasını şart koştuğunu söyledi. Filistinli kaynaklar, HAMAS'ın söz konusu ekte her aşamada hangi esirlerin serbest kalacağını detaylarıyla yazdığı ve 7 Ekim'den bu yana tutuklanan Filistinli tüm esirlerin salıverilmesini talep ettiğini bildirdi. HAMAS, dün çerçeve anlaşmasına ilişkin yanıtını Mısır ve Katar'a ilettiğini açıklamıştı. HAMAS'ın Filistinli gruplarla istişarelerin ardından yanıtını ilettiği vurgulanan açıklamada, "teklifi, tam ve kapsamlı bir ateşkesi garantileyecek, Filistin halkına karşı saldırıları bitirecek, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukayı kaldırarak yeniden imarı garantileyecek ve esir takası sürecini tamamlayacak şekilde olumlu karşıladığı" belirtilmişti.

Katar’la birlikte ateşkesi sağlamada arabulucu ülke konumunda yer alan Mısır, önerilen çerçeve anlaşmasının tüm ayrıntılarıyla ilgili, son hali üzerinde mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya varmak için taraflarla görüşüleceğini duyurdu. Mısır, HAMAS'ın esir değişimi ve ateşkes teklifinin "çerçeve anlaşmasına" yönelik yanıtını iletmesinin ardından, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde ateşkese ilişkin en kısa zamanda bir anlaşmaya varmak üzere taraflarla toplantılarını yoğunlaştıracağını açıkladı. Mısır Basın Enformasyon Kurumu Başkanı Ziya Raşvan, "Mısır, önerilen çerçeve anlaşmasının tüm ayrıntılarını, son hali üzerinde mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya varmak için yoğun toplantılar da dahil olmak üzere ilgili taraflarla görüşecek" dedi

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı