İngiltere, tarihi adaletsizliğini düzeltmek zorunda!

Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot, Filistin devletini tanımanın artık tek taraflı bir eylem ve Filistin ile İngiltere arasındaki ikili mesele olduğunu vurguladı ve bunun, İsrail'i içeren üçlü bir eylem olmadığının altını çizdi.

DÜNYA 06.02.2024, 04:35
1
İngiltere, tarihi adaletsizliğini düzeltmek zorunda!
Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot, Filistin'in bölgesel ortaklarının Gazze'de acil, kalıcı ve kapsamlı ateşkes sağlanması için çaba sarf ettiğini belirterek, "Dolayısıyla şu an ABD dahil bazı güçlerin özellikle (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu üzerinde baskı kurması gereken bir andır. Aksi takdirde (Netanyahu) hepimizi kendi ahlâksız savaşına, misilleme ve intikam yörüngesine, Gazze'nin tamamen yok edilmesine, çocukların, kadınların ve on binlerce insanın katledilmesine yol açan bu soykırımcı öfkeye sürükleyecek" dedi.
Filistin devletini tanımanın artık tek taraflı bir eylem ve Filistin ile İngiltere arasındaki ikili mesele olduğunu vurgulayan Zomlot, bunun, İsrail'i içeren üçlü bir eylem olmadığının altını çizdi.
Büyükelçi Zomlot, şu ifadeleri kullandı: "Biz de 'söze değil, eyleme ihtiyacımız olduğunu' söyledik. Peki neyi bekliyorlar? (Filistin devletinin) Tanınması zaten çok gecikti. Bu Filistinlilerin hakkıdır, bir hediye değildir. Lord (David) Cameron'dan çok önce Lord Balfour'un bize danışmadan topraklarımızı vadettiği ve bizi bir ulus olmaktan çıkardığı düşünüldüğünde, bu Britanya'nın tarihi, ahlâki, siyasi ve hukuki sorumluluğudur. Dolayısıyla bu an, Britanya'nın sömürge mirası zamanında yaptığı tarihi adaletsizliği düzelttiği ve aslında bunun hakkında konuşmadıkları bir andır."
Netanyahu hükümetinin ve bizzat şahsının, kendi çıkarlarını bölgenin ve dünyanın çıkarlarının önüne koyduğunu söyleyen Zomlot, bunun nedeninin, Netanyahu'nun ateşkes sağlandıktan sonra kendisini mahkemede ve belki de hapiste bulacağı anın geleceğini bilmesi olduğunu belirtti. Hüsam Zomlot, Netanyahu'nun ve hükümetinin asıl çıkarının, Filistin halkına karşı saldırganlığı sürdürmek, çatışmayı tüm bölgeye ve hatta küresel çapta yaymak olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı