İnşaat sektöründe işçi bulunamıyor: "Vinç operatörlüğünde maaşlar milletvekilini geçti"

Yurt dışına gidişler ve deprem bölgesindeki konut inşasının yoğunluğu, inşaat sektörüne işçi bulma sorununu getirdi. Vinç operatörlüğünde maaşlar milletvekillerini geçti.

EKONOMİ 29.10.2023, 14:20
İnşaat sektöründe işçi bulunamıyor:

Depremden sonra yeniden inşa edilen binaların bitirilmesi ve yurt dışına giden işçiler yüzünden günlük işçi ücretleri bir önceki yıla göre 2-3 kat yükseldi.
Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, inşaat sektöründe eleman bulmanın çok zor olduğunu belirtti. Babacan,“Yeni neslin inşaata ilgisi yok. Aslına bakarsanız şu anda eskisi gibi aşırı bir inşaat yapımı da yok. Her geçen yıl yeni inşaatlar azalıyor. Eskiden 3 şantiye varken 1’e düştü. Şantiyeler daha küçük projeler yapılıyor. Şu anda ekonomi iyi olsa dahi bu sefer de eleman eksikliğinden dolayı yapamazdık.” dedi.
İbrahim Babacan, usta ücretinin günlük 2 bin TL’ye ulaştığını söyledi. Ama yine de 10 kişiye ihtiyaç duyulurken ancak 2 kişi bulabildiklerini ifade etti.
Babacan “Düz işçi de dahil olmak üzere usta bulmada ve vinç operatörü bulmada zorlanıyoruz. Kepçe gibi makineleri kullanmada operatör bulamıyoruz. Vinç operatörlüğünde maaşlar 100 bin TL’lere çıkarak aylık maaşı 73 bin 379 lira olan milletvekillerini geçti” diye konuştu.
Babacan, kalan işçilerin de yurt dışındaki fiyatları isteyerek ücretleri arttırdığını kaydetti.
Yurt dışında da inşaat sektörüne işçi talebi çok fazla. Birçok işçi daha iyi şartlar sunulduğu için yurt dışına çıkarken geride kalanlar da çalışan işçi sayısının düşük olması nedeniyle Avrupa ülkelerindeki ücretleri istiyor.
6 Şubat depremi sonrasında deprem bölgesinde birçok bina yıkılmıştı. Bu binaların yerine yenilerinin yapılması gerekiyor ama henüz hasarlı binaların yıkım aşamasındayız. Büyük bir alanı etkileyen deprem, büyük hasar bıraktığı için yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Bu yüzden de inşaat sektöründe eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı