Son Dakika

“İran’ın bir yol haritası vardır, o yoldan gidilir”

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında vefat etmesinin ardından seçimlere giden İran halkı, tercihini Mesud Pezeşkiyan’dan yana yaptı. Pezeşkiyan’ın seçilmesinin ardından İran-Türkiye ilişkilerinin ne yönde ilerleyeceği merak edilirken, İranlı gazeteci Ali Heydari, Millî Gazete’ye konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 09.07.2024, 04:35
3
“İran’ın bir yol haritası vardır, o yoldan gidilir”
İran halkı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin vefatından sonra seçimlere giderek tercihini Mesud Pezeşkiyan’dan yana yaptı. Pezeşkiyan’ın özellikle Türkiye basınında yoğun ilgi görmesinin sebebi, İranlı Türk bir ailenin çocuğu olması. Pezeşkiyan’ın seçilmesinin ardından İran iç siyasetinde ve Türkiye ile ilişkilerinde yaşanabilecek değişiklikler ile İran’ın Ortadoğu’da şu an izlediği yoldan farklı olarak yapabilecekleri üzerine İranlı gazeteci Ali Heydari’nin görüşlerini aldık.

Ali Heydari, “İlk olarak iç politika konusuna değinmek istiyorum. İran’da iç politika kararlarından tek yetkili cumhurbaşkanı değildir. Alınacak kararlar cumhurbaşkanı ve belli merciler tarafından istişare edilerek alınır. Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan da olsa Celili de olsa İran’ın bir yol haritası vardır, o yoldan gidilir. Ancak bölgeden dışarı doğu ya da Batı ile olan ilişkilerde cumhurbaşkanının etkisi vardır. Bunun hakkında şöyle bir örnek verebilirim. Ruhani döneminde İran Batı’ya çok yakındı. Özellikle ABD ile olan ilişkilerde büyük bir ilerleme kat edilmişti. Reisi döneminde ise Doğu’ya yani Çin ve Rusya’ya yönelik bağlantılarımızı güçlendirmek adına adımlar atılmıştı. Pezeşkiyan ile ilgili düşüncelerim ise iç politikada da dış politikada da ılımlı ilerleyeceği yönündedir” ifadelerini kullandı.

İran’ın Türkiye ile olan ilişkileri konusunda konuşan Heydari, “Türkiye ile olan ilişkilerde Pezaşkiyan’ın çalışma kadrosu tam olarak belli olmadığı için net bir şey söylemek mümkün görünmüyor. Fakat İran son 3 senedir komşu ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirme gayretinde ve bu böyle devam edecek. Sayın Erdoğan, Pezeşkiyan’ın Azeri Türkü olduğunu, bunun Türkiye için iyi bir durum olduğunu söyledi. Ben ise bu durumun fark edeceğini düşünmüyorum. Çünkü İran-Türkiye ilişkilerini etkileyen belli başlı dinamikler var” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı değişikliğinin Orta Doğu’da yaşananlara olabilecek etkisini de değerlendiren Heydari, “Mesud Pezeşkiyan’ın gelmesinin izlenecek yolda bir farklılık getireceğini sanmıyorum. Dediğim gibi İran’ın bir yol haritası var. Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanı olduğu dönemde, İbrahim Reisi’nin cumhurbaşkanı olduğu dönemde İran Orta Doğu’da Suriye dosyası üzerine çok yoğun çalışmalar yapmıştı. Aktif olarak çalışmaya da devam ediliyor. Aynı çalışmaların Pezeşkiyan döneminde de devam edeceğini düşüyorum. Çünkü İran’ın Orta Doğu’da attığı adımlar belirlenmiş bir şekilde ilerletiliyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:54
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:59
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı